بازی فوتبال قرن در چه سالی برگزار گردید؟

به گزارش حمایت از تولید ملی، تیم های انگلیس و مجارستان در سال 1953 به مصاف هم رفتند که این دیدار لقب بازی قرن گرفت.

بازی فوتبال قرن در چه سالی برگزار گردید؟

به گزارش حمایت از تولید ملی، افرادی که هوادار فوتبال نیستند با لقب دادن برخی از دیدارها به بازی قرن با این موضوع شوخی می نمایند. در حقیقت تنها آنها هستند که از این واژه استفاده می نمایند. برای یک فوتبال دوست واقعی تنها یک بازی قرن وجود دارد که آن هم در ومبلی برگزار گردید. دو تیم انگلیس و مجارستان در عصر 26 نوامبر سال 1953 به مصاف هم رفتند. یک نمایش ترسناک با بازی هنرمندانه مجارستانی ها که نخستین شکست انگلیسی ها را در معبدشان یعنی استادیوم ومبلی رقم زد. این تقابل یک بازی دوستانه به حساب می آمد اما نتیجه نهایی فراتر از آن بود. سقوط انگلیسی ها در معبدشان نشان داد که فوتبال اکنون به همه تعلق دارد و کاشفان فوتبال دیگر مانند گذشته تنها قدرت مطلق این ورزش محسوب نمی شوند. بازی قرن تیتر تمام صفحه نخست روزنامه تایمز در 26 نوامبر بود که بهترین صفت برای یک بازی به حساب می آمد.

در آن دوران مجارستان تیم مغروری بود. مهاجم های کناری و تک مهاجم میانی کمی عقب تر از حد معمول بازی می کردند و دو مهاجم کاذب در نوک خط حمله قرار می گرفتند. این سیستم باعث از دست رفتن تمرکز حریفان می شد. با این حال بیش از همه تمرکز تیم ها به خاطر توانایی بازیکنان مجارستان بر هم می ریخت. مجارها در خط حمله از بازیکنان توانمندی هپچون فرانس پوشکاش بهره می بردند. او بزرگ ترین بازیکن ارتش مجارستان محسوب می شد. بازیکنان تیم اروپای شرقی حرفه ای به حساب نمی آمدند. در مقابل انگلیس در جام دنیای 1950 در وضعیت خوبی قرار نداشت. آنها تصور می کردند با پیروزی برابر مجارستان می توانند صندلی خود را دوباره در دنیا پیدا نمایند. آنها هرگز نتوانستند به هدفشان دست پیدا نمایند چون آن تیم مجارستان خیلی قدرتمند بود. آنها از سال 1950 برابر بهترین های اروپا 23 بازی انجام دادند و توانستند 20 دیدار را با پیروزی پشت سر بگذارد. همچنین در سه بازی متوقف شد.

دیدار دو تیم انگلیس و مجارستان با نتیجه 3 بر 6 به سرانجام رسید. یک فیلم در جریان بود نه تنها به خاطر بازی بلکه نزدیک به یک ساعت با وجود فیلمبرداری سیاه و سفید فوتبال فوق العاده، جادویی و زیبای مجارها به نمایش در آمده بود. پوشکاش یک گل به ثمر رساند. او به نحو زیبایی توپ را از بیلی رایت توپ را عبور داد تا هنوز هم گلش یکی از بهترین های تاریخ محسوب گردد. قهرمانان آن شب یولا گروشیچ، ینو بوزانسکی، لورانت، لانتوس، یوژف بوژیک، زاکاریاس، بودای، ساندور کوچیس، نندور هیدگوتی، پوشکاش و زولتان زیبور بودند. انگلیس امیدوار بود در بوداپست این نتیجه را جبران کند. دو تیم 23 می سال آینده به مصاف هم رفتند که انگلیسی ها بیشتر تحقیر شدند. مجارستان با گل های پوشکاش (دو)، کوچیس (دو)، لانتوس، هیدگوتی و تات، 7 بر یک پیروز شد.

با این حال مجارستان تلخ ترین فینالش را تجربه کرد. تیم قدرتمند اروپایی در دیدار نهایی جام دنیای 1954 با نتیجه 3 بر 2 مغلوب آلمان شد (آنها در مرحله گروهی توانسته بودند ژرمن ها را 8 بر 3 شکست دهند). این تنها شکست مجارها در 49 بازی پیاپی بود. این تیم قدرتمند پس از حمله شوروی به بوداپست در سال 1956 از هم گسست. اغلب بازیکنان که تیم هانوود را برای جام باشگاه های اروپا همراهی کردند تا برابر اتلتیک بیلبائو قرار بگیرند تصمیم گرفتند هرگز به کشورشان برنگردند. آنها در این کشور ماندند و در بازی های دوستانه حاضر شدند. برخی از آنها بازنشسته شدند و دیگر بازیکنان مقصد بعدی خود را پیدا کردند. پوشکاش در یازدهم آگوست 1958 در سی و یک سالگی قرارداد در حالی با رئال مادرید امضا کرد که 12 کیلو اضافه وزن داشت. با این حال 9 فصل فوق العاده را در این تیم گذارند. کوچیس و زیبور با بارسلونا قرارداد امضا کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بازی فوتبال قرن در چه سالی برگزار گردید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی فوتبال قرن در چه سالی برگزار گردید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید