بهترین گجت های موجود در جهان برای معلولان

به گزارش حمایت از تولید ملی، روزنامه فرهیختگان - ندا اظهری: تصور کنید یک روز از خواب بیدار می شوید و همه جا سکوت مطلق است، همه حرف می زنند اما تنها چیزی که حس می کنید، تکان خوردن لب هایی است که صدایی از آنها به گوش شما نمی رسد. شاید این لحظه سخت ترین لحظه باشد؛ وقتی که در سکوت غرق شده اید و تنها خودتان هستید که دنیایتان را درک می کنید. ناشنوایی شاید بخشی از معلولیت هایی باشد که در اطراف مان وجود دارد و ما گاه با این قبیل افراد برخورد می کنیم.

بهترین گجت های موجود در جهان برای معلولان

اما قرارگرفتن در جای آنها آنقدرها هم که تصور می کنیم، راحت نیست؛ چه بسا اگر کمی با کفش های آنها راه برویم، بهتر بتوانیم شرایط آنها را درک کنیم. امروز روز جهانی معلولان است؛ روز آدم هایی که خیلی وقت ها بی مهری ها دیده اند و آزارها کشیده اند، به بن بست رسیده اند اما به جای ایستادن و شکایت کردن راهی برای ادامه راه پیدا نموده اند و هرگز متوقف نشده اند. امروز شاید فرصت مغتنمی باشد تا آنها را جدی تر بگیریم.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از یک میلیارد نفر یا حدود 15درصد جامعه جهانی به نوعی از معلولیت رنج می برند که این قشر از جامعه احتیاجمند کمک هستند تا راحت تر بتوانند در جامعه حضور داشته باشند؛ البته زمانی که امکاناتی در دسترس جمعیتی خاص قرار می گیرد، کل جمعیت از آن سود می برند. کشورهای مختلف به شیوه های مختلفی به معلولان جامعه خود رسیدگی می نمایند؛ بعضی با آماده کردن معابر، بعضی دیگر با ابداع امکانات و فناوری های خاص معلولان و به عبارتی به شکلی کوشش می نمایند تا حضور این افراد را در جامعه تسهیل نمایند.

امکاناتی برای نابینایان و کم بینایان

بخشی از نابینایان به طور مادرزادی این مشکل را دارند و عده ای هم به دلایل مختلف یا به دنبال بالارفتن سن دچار نابینایی یا کاهش دید می شوند که انجام کارهای روزمره مانند کتاب یا روزنامه خواندن، خرید و ارتباط با دوستان را برای آنها سخت می نماید. اما فناوری های نوین تا حدی توانسته این معلولیت را در آنها جبران و آنها را کمک نمایند تا بتوانند از پس بعضی مسائل شان برآیند. این قبیل فناوری های کمک رسان به افراد نابینا کمک می نمایند تا بتوانند بار دیگر بخوانند و به اطلاعات مورجهانزشان دسترسی پیدا نموده و روزبه روز ارتباطات موثرتری برقرار نمایند.

نمایشگرخوان

نمایشگرخوان نوعی نرم افزار یا برنامه است که پیغام ها و متون نوشتاری حک شده روی صفحه نمایشگرهای تلویزیون، مانیتور و گوشی را به کمک موتور تبدیل متن به صوت در قالب خروجی صوتی اجرا می نماید. به گزارش thebetterindia، این دستگاه تحول عظیمی در بهبود شرایط نابینایان در جهان بوده است، به طوری که امکان استفاده از فناوری های نوین دیجیتال را برای این گروه از معلولان فراهم می نماید. به این طریق، آنها دیگر برای انجام بخشی از کارهای خود وابسته به افراد بینا نیستند.

ساعت هوشمند

ساعت هوشمند Dot نخستین ساعت هوشمند لمسی است که برای نابینایان طراحی شده است. این دستگاه کاملا بدون صدا کار می نماید و علاوه بر اینکه تاریخ و زمان را به فرد معلول خبر می دهد، به عنوان زنگ ساعت، تایمر و کرنومتر هم به کار می رود. این ساعت حتی ثانیه به ثانیه را به فرد اطلاع می دهد. فرد نابینا با این ساعت حتی بدون دیدن هم متوجه می گردد چه کسی با او تماس گرفته است.

در این زمان، ساعت می لرزد و نام تماس گیرنده در قالب علامت های خاص روی نمایشگر آن نقش می بندد. به گزارش dotincorp، هر پیغامی که فرد نابینا توسط گوشی هوشمند خود دریافت می نماید، بلافاصله به خط بریل برگردانده شده و به ساعت هوشمند منتقل می گردد. افراد نابینا که با خط بریل آشنایی دارند، به راحتی می توانند از این ساعت استفاده نمایند اما کسانی که با خط بریل آشنا نیستند هم با برنامه آموزشی که روی این ساعت نصب شده، می توانند استفاده از خط بریل را آموزش بگیرند.

دستگاه هایی برای معلولان اسکلتی-حرکتی

یکی دیگر از معلولیت ها که دامنه گسترده ای هم دارند، معلولیت های جسمی - حرکتی هستند که در آن، بیمار از نظر حرکتی دچار معلولیت است.

ویلچر پله رو

معمولا افرادی که دچار معلولیت های حرکتی هستند، از ویلچر برای حرکت استفاده می نمایند. اما همین ویلچرهای معمولی هم برای بالا و پایین رفتن از پله ها عاجزند و باز هم گره ای از کار معلولان باز نمی نمایند. اما ویلچرهایی مخصوص بالا و پایین رفتن از پله ها ساخته شده که جهانی معلولان را متحول می نماید و بسکمک از محدودیت های آنها را برای حرکت در مکان های مختلف از میان برمی دارد.

چند سال پیش بود که نمونه ای اولیه از ویلچرهای پله رو ساخته شد اما محققان درحال حاضر به دنبال آن هستند که آن را گسترش دهند و طبق احتیاج معلولان برای سال های بعد آماده تر و مجهزتر نمایند. به گزارش theverge، ویلچر iBot قادر است فرد معلول را از سطح نشسته تا ارتفاع چشم بلند کند و او را حتی روی پله ها به جلو حرکت دهد. نمونه های بعدی این ویلچر هم ساخته شده که اساس آن شبیه نمونه اولیه است اما باریک تر و کاربردی تر. این ویلچر استقلال خوبی به معلولان می دهد تا آزادانه تر و با وابستگی کمتری کارهای خود را انجام دهند.

اسکلت خارجی رباتیک

بسکمک از معلولان به دلیل مشکل حرکتی حتی قادر به حرکت دادن دست های خود نیستند و این امر، غذاخوردن را هم برایشان مشکل می نماید. اما محققان اسپانیایی نوعی اسکلت خارجی رباتیک ابداع نموده اند که به یک ویلچر رباتیک متصل می گردد و به معلولان با درجه های مختلف معلولیت کمک می نماید فعالیت های روزانه ای چون غذا و آب خوردن و شست وشوی خود را بدون کمک به دیگران انجام دهند. در این ویلچر رباتیک، از سیستم های مختلفی استفاده شده که طبق احتیاج کاربر برنامه ریزی می شوند. به گزارش phys، الگوریتم های هوش مصنوعی به کار رفته در آن نیز سیستم کمکی را در آن کنترل می نمایند که اسکلت خارجی را در سمت و سویی راهنمایی می نماید تا فرد معلول بتواند به خودی خود کارهایش را انجام دهد. آنها همچنین می توانند بسکمک از کارهای شخصی خود مانند جست وجو در اینترنت، روشن و خاموش کردن چراغ ها و تلویزیون و پاسخگویی به تلفن و گوشی را به کمک این ویلچر انجام دهند.

فناوری هایی برای ناشنوایان

خیلی از ناشنوایان در بدو تولد ناشنوا بوده اند اما بعضی افراد در طول زندگی و به دلایل مختلفی چون بیماری یا حوادثی که برایشان رخ می دهد، دچار ناشنوایی می شوند. با نشنیدن، بخش زیادی از اطلاعات محیط اطراف از دست می رود و این مساله برای بسکمک از این بیماران سخت است. اما استفاده از فناوری های نوین توانسته تا حد زیادی کیفیت زندگی آنها را بهبود بخشد.

مترجم زبان اشاره

SignAll نام نخستین مترجم زبان اشاره در جهانست. هدف از این فناوری، ساختن پلی برای برقراری ارتباط با ناشنوایان و کم شنوایان است. تاکنون با کمک فناوری های نوین، محققان نتوانسته اند شنوایی کاملی را برای بیماران برقرار نمایند. در آمریکا حدود یک میلیون ناشنوا زندگی می نمایند و تنها 15هزار نفر آنها مدرک معتبر تفسیر و ترجمه زبان اشاره دارند و این بدان معناست که از هر 66 فرد ناشنوا تنها یک نفر مترجم زبان اشاره وجود دارد. درواقع، زبان اشاره، نخستین زبانی است که افراد ناشنوا با آن متولد می شوند.

به گزارش businesswire، دستگاه SignAll به بیماران ناشنوا کمک می نماید تا بتوانند به زبان اول خود با دیگران ارتباط برقرار نمایند. در این دستگاه از سه وب کم، یک حسگر عمقی و یک کامپیوتر PC استفاده شده است. سیستم PC تصاویر دریافتی را در زمان واقعی پردازش نموده و سپس آنها را از نظر گرامری اصلاح می نماید و به این طریق، فرد به راحتی می تواند با دیگران ارتباط برقرار کند.

منبع: برترین ها

به "بهترین گجت های موجود در جهان برای معلولان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین گجت های موجود در جهان برای معلولان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید