دستورالعمل جدید برای پرداخت یارانه مطبوعات و بازنگری در صدور مجوزها

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در یک سال گذشته بیش از 3000 نفر به مجموع خبرنگاران دارای پوشش بیمه ای افزوده شده است.

دستورالعمل جدید برای پرداخت یارانه مطبوعات و بازنگری در صدور مجوزها

به گزارش خبرنگاران، سید عباس صالحی در نشست صمیمانه با اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه در اردبیل اظهار کرد: ما در حوزه بیمه خبرنگاران با مسائل و دغدغه هایی روبه رو بودیم که در این دو سال سعی شده است با تغییر عظیم شکل گرفته بخش بزرگی از این مسائل، دغدغه ها و نارسایی ها برطرف شده و پوشش بیمه ای خبرنگاران شرایط مطلوبی به خود بگیرد.

وی درباره صدور مجوزها و بازنگری در این زمینه اعلام کرد: ما در صدور مجوزها با دو دیدگاه روبه رو هستیم؛ اولین دیدگاه مربوط به بحث عرضه و تقاضا در جهت ارائه محصولات است که عده ای معتقدند باید با صدور مجوز رقابت در بازار ایجاد کرد تا با نگاه حرفه ای افراد پیروز در صحنه باقی مانده و مابقی حذف شوند. در نگاه دوم که نگاه تائید صدور مجوزها با صلاحدید حرفه ای است، بر اساس احراز شرایط مناسب و صلاحیت حرفه ای صدور مجوزها انجام می گردد.

صالحی با اشاره به گله رسانه ها از بابت پرداخت یارانه مطبوعات بیان نمود: تا 10 روز آینده دستورالعمل جدید پرداخت یارانه مطبوعات تهیه می گردد و با بارگذاری که انجام خواهد شد اصحاب رسانه می توانند با مراجعه به سایت مطبوعاتی وزارت ارشاد از کم و کیف بهره مندی از این تسهیلات آگاه شده و از آن استفاده نمایند.

وی صندلی فرهنگ و هنر ایران زمین و بعضی واقعیت های در نظر گرفته شده در این زمینه را یادآور شد و گفت: ما از غنای تاریخی در حوزه ادبیات و هنرهای تجسمی و سایر رشته ها برخوردار هستیم به طوری که بخش عظیمی از جمعیت ایران با مقوله فرهنگ و هنر از دیرباز آشنایی داشته و با آن انس دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به فارغ التحصیلی یک و نیم میلیون نفر دانشجو در رشته های هنری و تحصیل 300 هزار دانشجو در این زمینه اشاره نمود و اضافه نمود: چه به شکل سنتی استاد شاگردی و چه به شکل کنونی که مدرن محسوب می گردد این تربیت هنرمندان با قوت و قدرت با همکاری اساتید برجسته ادامه دارد.

صالحی به حمایت ها و پشتیبانی ها از عرصه فرهنگ و هنر و وجود ظرفیت های متعدد در این حوزه اشاره و توضیح داد: هر چند ما با فراز و فرود در این عرصه روبرو هستیم اما همچنان معتقدیم باید از فرصت ها استفاده نموده و به برطرف تهدیدها بیش از گذشته یاری کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بیش از 2 هزار و 120 نفر در قالب بیمه تکمیلی و 11 هزار و 800 نفر در قالب بیمه حوادث و عمر تحت پوشش بیمه ها قرار گرفتند.

صالحی به پرداخت 36 میلیارد و 800 میلیون تومان در قالب وام و تسهیلات کم بهره در حوزه فرهنگ و هنر اشاره نمود و گفت: 10 برابر شدن اعتبارات و منابع دولتی خود مشوق و زمینه ساز پشتبیانی در حمایت از فعالان فرهنگ و هنر است.

وی به عقد تفاهم نامه با صندوق کارآفرینی برای پرداخت 50 میلیارد تومان منابع اعتباری و بانک آینده برای پرداخت 200 میلیارد تومان منابع اشاره و توضیح داد: هر چند این منابع کافی به نظر نمی رسند، اما حرکتی پرشتاب در جهت حمایت از هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر است تا با بهره مندی از این منابع کم بهره بتوانند فعالیت های خود را تقویت نمایند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به رویکرد این وزارتخانه در تجمیع منابع استانی و ملی اشاره نمود و گفت: ما با سفر به استان ها تصمیم داریم تا در قالب منابع ترکیبی بتوانیم از استان ها در حوزه های زیرساختی و برگزاری رویدادهای مختلف حمایت کنیم که در این زمینه 900 میلیارد تومان تاکنون در استان ها تفاهم نامه مشترک بین استانداری ها و وزارت فرهنگ و ارشاد به امضا رسیده است.

صالحی ادامه داد: نباید این تفاهم نامه ها روی کاغذ بمانند بلکه زمینه اجرایی آنها فراهم خواهد شد به طوری که در همین استان اردبیل 60 میلیارد تومان در دو سال آینده در حوزه فرهنگ و هنر زمینه شده که این منابع غیر از اختصاص 40 میلیارد تومانی برای تکمیل تالار شهر در اردبیل خواهد بود.

وی حمایت جدی دولتی در حوزه فرهنگ و هنر را یادآور شد و بیان نمود: البته دولت و حاکمیت فرهنگ را مقوم توسعه ملی کشور و استان ها می دانند و قطعا با تکیه بر این عناصر می توانند آسیب های اجتماعی را در استان های مختلف اعم از طلاق، اعتیاد و ... کاهش دهند.

صالحی اظهار کرد: در نقشه توسعه ملی و استانی یکی از مبانی اصلی توجه به حوزه فرهنگ و هنر و ارائه الگوهای پیروز و نقش آفرین در این زمینه است که ما سعی داریم به فرهنگ و هنر و رسانه در جهت یک اقتصاد خلاق و حلال نگاه نموده و به آن یاری کنیم.

وزیر دولت تدبیر و امید، داشتن پیوست فرهنگی را در مبانی توسعه استان ها بسیار ضروری خواند و گفت: در 260 شهر کشور فراخوان راه اندازی مجموعه های خلاق داده شده و تفاهم نامه مشترک بین استانداری ها و وزارت فرهنگ و ارشاد به امضا رسیده است.

صالحی ادامه داد: نباید این تفاهم نامه ها روی کاغذ بمانند بلکه زمینه اجرایی آنها فراهم خواهد شد به طوری که در همین استان اردبیل 60 میلیارد تومان در دو سال آینده در حوزه فرهنگ و هنر ضمیمه شده که این منابع غیر از اختصاص 40 میلیارد تومانی برای تکمیل تالار شهر در اردبیل خواهد بود.

وی حمایت جدی دولتی در حوزه فرهنگ و هنر را یادآور شد و بیان نمود: البته دولت و حاکمیت فرهنگ را مقوم توسعه ملی کشور و استان ها می دانند و قطعا با تکیه بر این عناصر می توانند آسیب های اجتماعی را در استان های مختلف اعم از طلاق، اعتیاد و ... کاهش دهند.

صالحی اظهار کرد: در نقشه توسعه ملی و استانی یکی از مبانی اصلی توجه به حوزه فرهنگ و هنر و ارائه الگوهای پیروز و نقش آفرین در این زمینه است که ما سعی داریم به فرهنگ و هنر و رسانه در جهت یک اقتصاد خلاق و حلال نگاه نموده و به آن یاری کنیم.

وزیر ارشاد از راه اندازی گذرهای فرهنگی در تقویت اقتصاد فرهنگ محور اطلاع داد و اعلام کرد: در این گذرها ما به راحتی می توانیم با برپایی نمایشگاه های سیار و خیابانی و اجرای موسیقی های محلی و برپایی غرفه های متعدد تولیدات هنرمندان زمینه تقویت اقتصاد هنری و فرهنگی را فراهم نموده و به نوعی بستر و زمینه توسعه همه جانبه را در این بخش فراهم کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دستورالعمل جدید برای پرداخت یارانه مطبوعات و بازنگری در صدور مجوزها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل جدید برای پرداخت یارانه مطبوعات و بازنگری در صدور مجوزها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید