شمارش معکوس برای راه اندازی اینستکس

به گزارش حمایت از تولید ملی، منابع غربی از راه اندازی کانال اقتصادی مشترک ایران و اتحادیه اروپا طی چند روز آینده اطلاع داده اند. تنها چند ساعت پس از آنکه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از آمادگی برای اجرای کانال اقتصادی مشترک با ایران، موسوم به اینستکس اطلاع داد، وال استریت ژورنال نیز به نقل از منابعی که نام آنها را ذکر نکرده، نوشت که انتظار می رود طی روزهای آینده عملیاتی شدن اینستکس رسماً اعلام گردد.

شمارش معکوس برای راه اندازی اینستکس

بنا بر این گزارش، فرانسه، انگلیس و آلمان قرار است تا روز آدینه اعلام نمایند که دستکم چند میلیون یورو سرمایه تزریق می نمایند تا خطی اعتباری برای اینستکس و تسریع در انجام اولین تراکنش ها ایجاد گردد.

در همین ارتباط نیز اعلام شده که قرار است روز آدینه دیپلمات های ارشد اتحادیه اروپا، آلمان، انگلیس، روسیه، چین و ایران در وین پایتخت اتریش تشکیل جلسه داده و در مورد نگرانی های مربوط به برجام گفت وگو نمایند.

از سوی دیگر روزنامه انگلیسی گاردین با تائید راه اندازی خط اعتباری مشترک ایران و اروپا در خلال نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اظهار داشت: ممکن است این موضوع پنجشنبه هفته جاری که ایران از سقف های مجاز در برجام برای ذخایر اورانیوم عبور می نماید، اعلام گردد.

با این حال به گفته گاردین این اقدام آخرین کوشش اتحادیه اروپا برای جلوگیری از خروج ایران از توافق هسته ای است.

روز گذشته، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری مشترک با شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در بروکسل با تائید اینکه مکانیسم اقتصادی ایران و اروپا موسوم به اینستکس وارد مرحله عملیاتی خود شده است، اعلام داشت: من می توانم تأیید کنم که بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا آدینه نشستی درباره برجام خواهد داشت. ما نه اکنون بلکه از زمان امضای این توافق همه کوشش خود را برای عملی کردن این مکانیسم انجام داده ایم.

به گفته موگرینی، اینستکس اکنون با همکاری کشورهای عضو برجام از جمله روسیه و چین و جامعه بین المللی به مرحله اجرا رسیده است و ما از زمان امضای برجام تا به امروز همه کوشش خود برای حفظ این توافق انجام داده ایم.

ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری موسوم به اینستکس توسط آلمان، فرانسه و انگلیس، اوایل فوریه سال 2019 (بهمن 1397) نهایی و ثبت شد؛ اما از آن روز تا به حال هنوز این ساز و کار عملیاتی نشده است.

چندی پیش و در سالگرد نقض یکجانبه برجام توسط آمریکا جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت که بعضی اقدامات خود در ارتباط با برجام را متوقف نموده و فرصتی 60 روزه به کشورهای باقی مانده در توافق می دهد تا به تعهدات بانکی و اقتصادی خود عمل نمایند.،مهر

منبع: ایران آنلاین

به "شمارش معکوس برای راه اندازی اینستکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمارش معکوس برای راه اندازی اینستکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید