منبع یمنی: ریاض دلیلی برای اتهام به ایران درباره آرامکو ارائه نکرد

به گزارش حمایت از تولید ملی، یک روزنامه لبنانی در واکنش به نشست خبری دیروز سخنگوی وزارت دفاع عربستان به نقل از یک منبع نظامی یمن نوشت عملیات آرامکو از سه نقطه در یمن انجام شد و در کنفرانس شکست خورده دیروز دلیل محکمی درباره اتهامات به ایران ارائه نشد.

منبع یمنی: ریاض دلیلی برای اتهام به ایران درباره آرامکو ارائه نکرد

به گزارش گروه بین الملل حمایت از تولید ملی، ترکی المالکی سخنگوی وزارت دفاع عربستان سعودی چهارشنبه (دیروز) با برگزاری یک کنفرانس خبری سعی کرد با نمایش تصاویری از لاشه های پهپاد و موشک، ایران را در پشت پرده عملیات هدف دریافت آرامکو معرفی کند (جزئیات بیشتر).

در همین ارتباط یک منبع نظامی یمنی به روزنامه لبنانی الاخبار گفت: کنفرانس (ترکی المالکی) یک کنفرانس شکست خورده به تمام معنا بود. هیچ مدرک فنی یا دلیل محکمی درباره ادعای آنها مبنی بر اینکه ایران در پشت پرده این موضوع است، ارائه نکرد.

این منبع نظامی درباره تصاویر نمایش داده شده از لاشه های پهپاد و موشک در این کنفرانس خبری گفت تصاویر درست است و این سلاح ها و تجهیزات به وفور در اختیار نیروی هوایی ارتش یمن است و آنها را در چندین مناسبت در تلویزیون نمایش داده است.

منبع نظامی مذکور در خصوص مکانی که حمله از آنها اجرا شده به سه مورد زیر اشاره کرد:

اول: خط سیر پهپادها از سمت شمال که سخنگوی وزارت دفاع عربستان بر آن تأکید داشت، نادرست است و وی دلیلی فنی برای این امر ارائه نداد بلکه فقط بر دوربین های مداربسته آرامکو استناد کرد؛ تصویری را که ارائه شد نمی توان به عنوان دلیل قبول کرد، زیرا تاکتیک مانور در بالای هدف ایجاب می کند در بسیاری از موارد هنگام کنترل از راه دور تغییر جهت داده شود.

دوم : سخنگو مبدأ پرواز تعداد زیادی پهپاد را نه از نظر علمی-فنی و نه از نظر اطلاعاتی ثابت نکرد. دستپاچگی و سردرگمی وی در پاسخ به سوال حمایت از تولید ملی درباره مشخص کردن مبدا پرواز پهپادها کاملا مشخص بود.

سوم: مورد سوم پهپادها وموشک های کروزی است که بقایای آن نمایش داده شد. بُرد پروازی برخی از این پهپادها به 1700 کیلومتر می رسد و این عملیات از سه نقطه اصلی در یمن با مسافت تقریبا 800 کیلومتر انجام شد.

این منبع نظامی یمنی نمایش دیروز وزارت دفاع عربستان را جنگ روانی علیه خود این کشور توصیف کرد که میزان ترس فرماندهی نظامی آن را نشان می دهد.

وی افزود، اینکه عربستان دست داشتن یمن در این عملیات را بعید می داند تلاشی برای دست کم شمردن توانایی پیشرفته ارتش یمن در صنایع نظامی و موشکی است و این در حالی است که تولیدات نظامی ارتش یمن در چندین مناسبت به نمایش گذاشته شده است.

منبع مذکور صحبت های سخنگوی وزارت دفاع عربستان را سیاسی و نه نظامی خواند و گفت، هدف از این صحبت ها توجیه شکست نظامی، اطلاعاتی و امنیتی و نیز ناکارآمدی پدافند هوایی سعودی است از سامانه پاتریوت آمریکایی گرفته تا سامانه های راداری پیشرفته که صدها میلیون دلار خرج آن شده است.

ارتش و کمیته های مردمی یمن در بیست و سوم شهریورماه غول نفتی عربستان سعودی آرامکو را با 10 پهپاد هدف گرفت .

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "منبع یمنی: ریاض دلیلی برای اتهام به ایران درباره آرامکو ارائه نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منبع یمنی: ریاض دلیلی برای اتهام به ایران درباره آرامکو ارائه نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید