نشست گروه 20 دستاوردی خواهد داشت؟

کارشناسان می گویند نباید انتظار زیادی از نتایج این نشست داشت. تنش در خلیج فارس نیز از موضوعات مورد بحث خواهد بود. این نظر خبرگزاری دولتی آلمان است.

نشست گروه 20 دستاوردی خواهد داشت؟
  • آشنایی با گروه بیست

روز 28 و 29 ژوئن (7 و 8 تیر) سران کشورهای عضو گروه 20 در شهر اوزاکای ژاپن گرد می آیند تا در باره مهم ترین مسائل اقتصادی دنیا و ریشه های سیاسی آن به گفتگو بپردازند.

معضلات آب و هوایی، برنامه های مشترک برای بهبود استاندارد زندگی انسان ها در سراسر دنیا و حقوق زنان از جمله موضوعات محوری این نشست خواهد بود.

ژاپن در هفته های اخیر کوشش نموده است که راه کارهای تعیینی برای بازرگانی آزاد در سراسر دنیا تهیه کند و در این نشست به بحث بگذارد. اینکه پیشنهادهای ژاپن تا چه حد موفقیت آمیز باشد، معلوم نیست.

کارشناسان معتقدند که سال جاری نباید انتظار زیادی از نتایج این نشست اقتصادی داشت، زیرا حتی تهیه متن بیانیه مشترک پایانی این نشست با مسائل اساسی روبرو شده است. اینکه آیا اصلا بیانیه مشترکی منتشر گردد، جای تردید است.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن هم گفته است که تصورات کشورهای شرکت کننده از حل مسائل اقتصادی و اقتصادی بسیار متفاوت است. او امیدوار است که اعضای گروه 20 دست کم در زمینه کاهش زباله های پلاستیکی به توافق برسند.

  • مذاکرات دوجانبه

آنچه که تاکنون تعیین شده، این است که سران کشورهای شرکت کننده در نشست اوزاکا در دیدارهای دوجانبه بر سر مسائل گوناگون گفتگو خواهند کرد و احتمال می رود که به توافقاتی هم دست یابند.

در این راستا ملاقات رئیس جمهوری ایالات متحده با همتای چینی خود از اهیمت ویژه ای برخوردار است.

تشدید تنش در خلیج فارس و تاثیر آن بر بهای نفت خام نیز از موضوعاتی است که در دیدارهای دو یا چندجانبه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

روز 18 خرداد (هشتم ژوئن) وزیران دارایی کشورهای عضو گروه 20 در شهر فوکوئوکا ژاپن بر سر مسائل مهم اقتصادی و اقتصادی دنیای صحبت کردند اما بر خلاف انتظار توافق مهمی حاصل نشد.

آنها تنها در زمینه جلوگیری از فرار اقتصادیاتی شرکت های بزرگ اینترنتی مانند گوگل اتفاق نظر داشتند.

نکته قابل توجه این نشست بیانیه پایانی آن بود که در متن آن آمده است: ما کوشش می کنیم که زمینه را برای بازرگانی و سرمایه گذاری آزاد، عادلانه و شفاف فراهم کنیم.

برای بعضی کارشناسان عبارت کوشش می کنیم در بیانیه پایانی نشست وزیران دارایی گروه 20 بیانگر این واقعیت است که رهبران کشورهای عضو این گروه نیز تنها به کوشش در آینده راضی باشند و در نشست اوزاکا به هیچ توافقی دست نیابند.روزنامه آلمانی زود دویچه ضمن تاکید بر اینکه هیچ نشانه ای برای موفقیت نشست گروه 20 در زمینه مسائل اقتصادی دنیای وجود ندارد، به نقل از دولت آلمان وعده داده است که دست کم پرواز رفت و برگشت آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور به ژاپن با موفقیت و بدون مشکل صورت خواهد گرفت.

منبع: همشهری آنلاین

به "نشست گروه 20 دستاوردی خواهد داشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست گروه 20 دستاوردی خواهد داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید