افتتاح 60 درصد از جلوخان آرامگاه فردوسی در روز پاسداشت زبان پارسی

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس از افتتاح 60 درصد از پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی همزمان با روز ملی فردوسی در روز 25 اردیبهشت ماه اطلاع داد.

افتتاح 60 درصد از جلوخان آرامگاه فردوسی در روز پاسداشت زبان پارسی

به گزارش خبرنگاران، مسعود ریاضی که صبح امروز در افتتاحیه همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم سخن می گفت، در مورد فعالیت های اجرا شده در زمینه توس اظهار کرد: سال ها در توس فعالیت عمرانی خاصی انجام نشد و شاید قریب به 50 سال بود که ما در محدوده توس و آرامگاه فردوسی اتفاق خاصی را شاهد نبودیم.

وی ادامه داد: اخیرا پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی شروع شده و در حدود 6 ماه است که در حال اجرا است و امیدواریم در روز 25 اردیبهشت ماه، 60 درصد آن را افتتاح کنیم که فضایی نسبتا فاخر بوده و امیدواریم مورد پسند بازدیدکنندگان قرار گیرد.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس در مورد پروژه پردیس نیز بیان نمود: پروژه بزرگ دیگری به نام پروژه پردیس در این مکان در حال شروع است که حدود 30 هکتار را شامل شده و در حال حاضر به دست یکی از مشاورین و طراحان توانمند و زبده است که فعالیت خود را شروع نموده، در ضمن قرارداد این پروژه 9 ماهه است و امیدواریم تا سرانجام سال مصوباتش را دریافت نموده و وارد فاز اجرایی گردد.

ریاضی افزود: پروژه های ریز و درشت دیگری همچون پروژه رودبار کشف رود که پروژه ای قابل توجه است، از آن جمله بوده و نیز پیگیری مسائل دیگری در ارتباط با میراث، راه و شهرسازی و دیگر نهادها، سازمان ها و ارگان ها توسط شورای پنجم و کمیسیون توس صورت گرفته است.

وی ادمه داد: یکی از چالش های موجود آن است که طرح شهری در توس نداریم و به مجرد این که شورای پنجم فعالی کمیسیون را تصویب کرد؛ مسکن و شهرسازی نیز برای تهیه طرح های شهری آن جا قرارداد بست. همچنین حدود 6 ماه است که در کمیسیون ماده پنج، طرح فاز یک آن مصوب شده؛ اما متاسفانه به دلیلی که نمی دانم، به تهران ارسال نشده که این موضوع را نیز دنبال خواهیم کرد و امیدواریم این اتفاق رخ دهد.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس اعلام کرد: همان گونه که از نام این همایش یعنی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم پیداست، به عقیده من، واقع در آستانه یک گذرگاه؛ هم به لحاظ زمانی و هم به لحاظ مکانی هستیم و شهر توس به لحاظ مکانی نقطه ای شاخص و درخشان در جهت راه ابریشم بوده است و از نظر من یک گذرگاه تاریخی نیز هست که می تواند ما را از گذشته پرافتخارمان به آینده روشنمان برساند؛ به شرط آن که قدر این گذرگاه را بدانیم.

ریاضی در تکمیل سخنان خود بیان نمود: از برادران و خواهران خود در شورای پنجم تشکر می کنم که اسباب این امر را فراهم کردند تا در این دو سال اخیر توجه بیشتری به مساله فردوسی، شاهنامه و توس از سمت مدیریت شهری صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "افتتاح 60 درصد از جلوخان آرامگاه فردوسی در روز پاسداشت زبان پارسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح 60 درصد از جلوخان آرامگاه فردوسی در روز پاسداشت زبان پارسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید