با فناوری های نوین محصولات باغداری را توسعه دهیم

به گزارش حمایت از تولید ملی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مصطفی قانعی با اشاره به پتانسیل بالای ایران در حوزه کشاورزی، خاطرنشان کرد: ایران در تولید 22 محصول باغی مهم، در رتبه اول تا هفتم جهانی قرار گرفته است و صادرات کشاورزی، مهمترین بخش محصولات غیر نفتی کشور ما را تشکیل می دهد.

با فناوری های نوین محصولات باغداری را توسعه دهیم

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری افزود: با اینکه ایران در منطقه ای نسبتا خشک قرار، در بیشتر محصولات کشاورزی در جهان صاحب حرف است؛ اما بازدهی تولید محصولات در ایران، نصف یا یک سوم کشورهای پیشرفته است.

به گفته قانعی، بزرگترین دلیل این مساله عدم استفاده از فناوری های نوینی نظیر کشت بافت و پایه های رویشی است که سالها است جایگزین روش های سنتی شده اند. کاهش زمان باردهی، یکنواختی گسترده و مناسب در باغ، پا کوتاه شدن درخت ها و همچنین مقاومت یکنواخت به بیماری ها تنها بخشی از اثرات استفاده از تکنیک کشت بافت است.

وی شرح داد: متاسفانه در حال حاضر فقط شش درصد باغات ایران از محصولات پایه رویشی بهره می برند و باقی آنها از روش های سنتی و منسوخ بذری استفاده می کنند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری با اشاره به یکی از اهداف کارگروه کشاورزی ستاد، گفت: این کارگروه، به دنبال ایجاد بستر اعطای گواهی به نهال های رویشی است تا زمینه اعتماد باغداران را فراهم کند و در کنار ترویج این فناوری حیاتی در میان آنها، کاربست هر چه بهتر این فناوری و افزایش کمی و کیفی محصوالت باغی را تسهیل کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "با فناوری های نوین محصولات باغداری را توسعه دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با فناوری های نوین محصولات باغداری را توسعه دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید