تا 5 سال آینده بار دیگر به ماه خواهیم رفت

به گزارش حمایت از تولید ملی، ناسا در حساب کاربری خود در اینستاگرام ضمن تبریک 50 سالگی ماموریت آپولو 11 و انتشار تصویری از رد پای ثبت شده باز آلدرین فضانورد ماموریت آپولو 11 بر سطح کره ماه از سومین خبر هیجان انگیز خود نیز پرده برداشت.

تا 5 سال آینده بار دیگر به ماه خواهیم رفت

به گزارش حمایت از تولید ملی، در خبرهای پیشین اشاره کردیم که ناسا به مناسبت 50 سالگی ماموریت آپولو 11 نخست نقشه سه بعدی ماه را تهیه نموده است و پس از آن نیز فیلم لحظه فرود آمدن آپولو 11 بر ماه را نیز از دید باز آلدرین بازسازی نموده است.

اکنون نیز اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا (ناسا) از سومین خبر هیجان انگیز خود تحت عنوان اعزام انسان به ماه طی 5 سال آینده پرده برداشت.

ناسا با انتشار تصویری گفت دیگر سفر به ماه رؤیا نیست؛ چراکه اکنون با پروژه آرتمیس (Artemis program) خواهیم توانست تا انسان بتواند مجددا طی 5 سال آینده بر روی ماه قدم نهد.

البته این انتهای پروژه ما نخواهد بود؛ زیرا با حمایت دولت ما خواهیم توانست فضانوردان را به مریخ نیز اعزام کنیم.

ناسا میخواهد در سال 2024 میلادی با انجام مأموریتی تحت عنوان آرتمیس انسان ها را به ماه بازگرداند. در این راستا 12 شرکت را انتخاب نموده تا به طراحی و ساخت ابزارهایی علمی برای مطالعه ماه بپردازند. در میان فناوری های جدیدی که ناسا برای رسیدن به این ماموریت پیش گرفته است، یک کاوشگر قمری جدید به نام مون رنجر (Moon Ranger) است. این وسیله که توسط شرکت استروباتیک(Astrobotic) مطالعه خواهد شد، به نحوی طراحی شده که کوچک و سریع باشد تا خارج از محدوده ارتباطی رفته و بازگردد. محققان می گویند که این کاوشگر قادر خواهد بود 0.6 مایل دورتر از محدوده فرودگر به تحقیق و آنالیز بپردازد و نقشه ای سه بعدی از سطح ماه بگیرد.

11 شرکت دیگری که روی پروژه بازگشت به ماه کار می نمایند عبارتند از:

1. آئروجت راکت داین (Aerojet Rocketdyne)

2. بلو اوریجین

3. بوئینگ (Boeing)

4. داینتیکز (Dynetics)

5. لاکهید مارتین (Lockheed Martin)

6. مستن اسپیس سیستم (Masten Space Systems)

7. نورثروپ گرومن اینوویشن سیستمز (Northrop Grumman Innovation Systems)

8. اوربیت بیاند (OrbitBeyond)

9. سیرا نوادا

10. اسپیس ایکس

11. اسپیس سیستمز لورال (SSL)

در واقع طبق گزارش ها و تأیید جیم برایدنستاین رئیس ناسا، آژانس فضایی آمریکا برای برنامه آرتمیس که از نام الهه یونانی که الهه ماه بوده، الهام گرفته؛ احتیاجمند حدوداً 20 تا 30 میلیارد دلار طی پنج سال آینده است.

به گفته ناسا اگر فضانوردان مجددا به ماه روند، این بار فقط به کوبیدن یک پرچم و ترک ماه اکتفا نخواهد کرد و ناسا می خواهد حضور دائمی در این قمر طبیعی زمین داشته باشد. یعنی فضانوردان قادر خواهند بود بارها و بارها از زمین به ماه سفر نمایند و بازگردند.

این اولین بار است که رئیس ناسا درباره هزینه های پیش بینی شده بازگشت به سطح ماه صحبت می نماید. این برنامه که پاسخی به دستور ترامپ مبنی بر بازگشت هرچه سریع تر به ماه است، برای ارسال دو فضانورد (یک مرد و یک زن) بعد از 50 سال از زمان آغاز برنامه آپولو در دهه 70 برنامه ریزی شده است.

با این حال، میزان بودجه ای که ناسا برای برنامه آرتمیس درخواست نموده، بسیار بیشتر از آن چیزی است که 50 سال پیش برای نخستین سفر به ماه درخواست نموده بود. هاوارد مک کوردی، استاد دانشگاه واشنگتن می گوید ایالات متحده تا آن لحظه تاریخی که نیل آرمسترانگ قدم بر ماه گذاشت، 21 میلیارد دلار خرج کرد. در حالی که استفاده از همان تکنولوژی، امروزه حدود 200 میلیارد دلار خرج خواهد داشت.

وی اظهار کرد: طراحی یک برنامه ارزان قیمت امکان پذیر است و به نظر او ناسا طی پنج سال آینده به 40 تا 60 میلیارد دلار برای دستیابی به هدف خود احتیاج خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تا 5 سال آینده بار دیگر به ماه خواهیم رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا 5 سال آینده بار دیگر به ماه خواهیم رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید