گاهی ملی گرایی مانع فرا مرزی شدن زبان فارسی می گردد

به گزارش حمایت از تولید ملی، زبان فارسی به دلیل ارتباط با تاریخ و فرهنگ ایران از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین آنالیز علل گرایش به این زبان در بین غیرفارسی زبانان و همچنین موانع موجود در راستا رشد آن در بین دانشجویان حارج از مرزها از مسائل مهم و قابل بحث است. از این رو ایبنا به سراغ سیمون کریستوفورتی ایران شناس و استاد گروه مطالعات، آسیا و شمال آفریقا در دانشگاه ونیز رفته و در این باره با او گفت و گویی انجام داده ایم که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

گاهی ملی گرایی مانع فرا مرزی شدن زبان فارسی می گردد

چه شد که رشته زبان فارسی را در دانشگاه انتخاب کردید؟

مادرم خیلی به کتاب و فرهنگ علاقه مند بود. چون بچه جنگ بود و نوجوانی اش در سال های جنگ جهانی دوم گذشته بود، نتوانست به دانشگاه برود. اما بسیاری از آثار مهم فرهنگ ایتالیایی و خارجی را می خواند و ما تمام آن کتاب ها را در خانه داشتیم. به همین دلیل من همه آثار مهم فرهنگ اروپایی در اختیارم بود؛ از فیلسوفان معروف تا ادبیات روسی و آلمانی که به ایتالیایی ترجمه شده بود. دبیرستان من، کلاسیک بود و در آنجا، زبان یونانی و لاتین می خواندیم. در همین مدت، درباره فرهنگ خاورمیانه می خواندم و از سیزده سالگی شروع به نزدیک شدن به الفبای عربی کردم و به کتابخانه رفتم و یک فرهنگ زبان عربی پیدا کردم و با آن شروع به خواندن کردم. و سپس دو زبان عربی و فارسی را به طور همزمان در دانشگاه خواندم. سال 1987 میلادی در دانشکده زبان و ادبیات شرقی دانشگاه ونیز ثبت نام کردم و پس از فارغ التحصیلی در رشته زبان و ادبیات فارسی، برای دکتری به دانشگاه ناپل رفتم و مطالعات ایران شناسی را زیر نظر یکی از ایران شناسان عظیم ایتالیا به نام جراردو گنولی گذراندم. پس از آن، کتابی را با عنوان میلاد نور که درباره جشن سده بین بغداد و بخارا در قرون 9-12 میلادی بود به چاپ رساندم.

چرا به سراغ این موضوع رفتید؟

این کتاب مجموعه ای از پژوهش هایم در دوران دکتری بود. اینکه آیین های ایرانی در این پهنه گسترده از بغداد تا بخارا انجام می شد، به گستره فرهنگ ایرانی در زمان قدیم ربط دارد که از ترکیه امروزی تا ازبکستان امروزی و گسترده تر از بالکان تا چین برگزار می شده است. منابع عربی و فارسی در قرون سوم و چهارم هجری درباره جشن سده بیشتر اطلاعات دارند و جالب اینجاست که در این منابع ربطی میان جشن سده ایرانیان و جشن میلاد مسیحیان پیدا می گردد. من همواره از فرهنگ ایرانی حرف می زنم اما جشن سده و جشن نوروز و جشن یلدا، ربط خاصی با یک دین ندارند و با اینکه در فرهنگ ایرانی طبقه بسیار عظیمی دارند ممکن است در فرهنگ های دیگر هم دارای ویژگی خاصی بوده باشند. زیرا اصولا این نوع جشن ها، جشن های مردمی هستند که با دامداری و کشاورزی یعنی روزمره مردم ارتباط خاصی دارند.

کدام متون فارسی را بیشتر مطالعه نموده اید و کدام اثر فارسی را به ایتالیایی ترجمه نموده اید؟

در زمان تحصیلم ریکاردو زیپولی که هنوز هم در دانشگاه ونیز تدریس می نماید روی تحقیقی با موضوع واژگان کلیدی در شعر فارسی کار می کرد و برای این کار نزدیک به هزار بیت از هر یک از دیوان های شاعران عظیمی چون حافظ و سعدی و مولانا و خاقانی و... را استخراج نموده بود که من نیز در این طرح با او همکاری داشتم و به همین دلیل منابع زیادی را در این زمینه مطالعه کردم. در سال 2012 نیز پژوهشی در دانشگاه ونیز با یاری دکتر ماسیمیلیانو بورونی درباره نوروز در ادب عرب انجام دادم که فهرست کاملی از منابع عربی که درباره نوروز اطلاعاتی در آنان موجود است را جمع آوری کردیم تا پژوهشگران ایران شناس بتوانند تمام متون عربی را که در آنها حتی یک لغت درباره نوروز آمده شناسایی نمایند. زیرا در اوایل ظهور اسلام، عربی زبان فرهنگ و علم شده بود و حتی تعداد زیادی از تالیفات دانشمندان ایرانی در آن موقع به زبان عربی است.

همچنین چند سال پیش مقاله ای درباره تاریخ نوروز برای دانشنامه ایرانیکا نوشتم که در دوره ساسانیان رسومی وجود داشتند که از فرا رسیدن بهار و شروع سال جدید خبر می دادند. نوروزنامه نیز یکی از آثار فارسی است که به ایتالیایی ترجمه نموده ام. از نوروزنامه دو نسخه خطی مانده؛ یکی در برلین که مجتبی مینوی، تصحیح انتقادی آن را انجام داده است و یکی دیگر در لندن است که هیچ کس روی آن کار ننموده به غیر از دانشمندانی که چاپ مسکو را که همان چاپ عکسی نسخه لندن است، انجام داده اند. آنها متن فارسی را به روسی ترجمه کردند ولی ریشه اش را واکاوی نکردند. نوروزنامه یک اثر ادبی است که به نجوم هم ربط خاصی ندارد و نام کتاب نوروزنامه با رسم قدیم هدیه دادن به پادشاهان عجم در روز نوروز ارتباط دارد. این کتاب شرح می دهد که پادشاهان عجم در آیین های شکار کردن و مهمانی دادن و غیره چه عاداتی داشته اند. همچنین روی یک نسخه خطی دوره صفوی کار کردم. این نسخه خطی که در کتابخانه مجلس است، به خط خود مولف رساله است. متاسفانه نسخه خطی ناتمام است و مولف کتاب، آن را به سرانجام نرسانده است. مولف در این رساله چندین مساله گاه شماری و تاریخ نگاری را حل می نماید و از نوروز و رسوم تقویمی ایران قدیم شروع می نماید تا به علم نجوم و تطبیق تاریخ ها می رسد.

فارسی در روزگاری از چین تا مصر و از بالکان تا هند گسترش داشت، آیا به نظر شما اکنون هم می تواند اهمیت گذشته را باز یابد و یک زبان فرا مرزی گردد؟

هنوز هم در تاجیکستان و ازبکستان و افغانستان با زبان فارسی و با لهجه خودشان حرف می زنند. حتی در هند هم کسی را دیدم که ایرانی الاصل نبود و هندی بود ولی بهتر از من به زبان فارسی حرف می زد. چون فارسی یک زبان فرهنگی است. اما متاسفانه گاهی ملی گرایی که در همه جای جهان وجود دارد و در ایران هم وجود دارد، اجازه نمی دهد کسی از زبان فارسی به عنوان یک زبان بدون مرز حرف بزند. مثلا برای دولت جمهوری آذربایجان یک زبان فرهنگی است و برایشان هم مهم است، چون قسمتی از فرهنگ خودشان است ولی متاسفانه ملی گرایی می خواهد فارسی فقط زبان ایران باشد اما تاریخ این گونه نیست.

مطالعات ایران شناسی در ایتالیا را چگونه می بینید؟

چند سال پیش دولت ایتالیا به دلیل مسأله بودجه، چند موسسه را تعطیل کرد که یکی از آنها موسسه ای قدیمی به نام موسسه ایتالیایی آفریقا و شرق بود و این برای ایران شناسی خلا عظیمی بود زیرا در این مکان بود که چند ایران شناس ایتالیایی رشد کردند و عظیم شدند. بنابراین امیدوارم از طرف دولت ایتالیا بودجه علوم انسانی بیشتر گردد چون با وجود شاگردان خوب و استادان عظیمی چون آنتونیو پاناییتو، ادریانو روسی و مائوریتزیو پیستوزو، فکر می کنم ایران شناسی آینده در ایتالیا امکانات خوبی خواهد داشت و از نظر کسانی که می توانند نسل جدیدی در این عرصه باشند، می توان امیدوار بود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "گاهی ملی گرایی مانع فرا مرزی شدن زبان فارسی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گاهی ملی گرایی مانع فرا مرزی شدن زبان فارسی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید