جواد علیزاده: نمردیم و یک کتاب منتشر کردیم!

به گزارش حمایت از تولید ملی، جواد علیزاده ـ کارتونیست و کاریکاتوریست باسابقه ـ در مراسم رونمایی از کتاب مجموعه آثار برگزیده خود، اظهار کرد: پیشتر از من پرسیده شده بود که آخرین کاریکاتوری که خواهی کشید چه خواهد بود؟ من پاسخ دادم که خودم را می کشم که می گویم نمردیم و مردیم! اما حالا باید بگویم نمردیم و یک کتاب منتشر کردیم.

جواد علیزاده: نمردیم و یک کتاب منتشر کردیم!

به گزارش حمایت از تولید ملی. مراسم رونمایی و جشن امضای کتاب آثار برگزیده حسین علیزاده عصر امروز (30 دی ماه) با حضور جمعی از فعالان عرصه کاریکاتور همانند احمد عربانی، کامبیز درم بخش، اسماعیل عباسی، علی دهباشی، علی درخشی، رضا رفیع، غلامرضا کیانی، سیف الله صمدیان و نیکنام حسینی پور (مدیر عامل خانه کتاب) برگزار گردید.

هادی حیدری که اجرای این مراسم را برعهده داشت، در سخنانی از جانب گروه پرشین کارتون که از برگزار نمایندگان این مراسم بود، اظهار کرد: امروز، یکی از روزهای خوب برای کاریکاتور ایران است. گروه پرشین کارتون مفتخر است با حمایت صمیمانه شرکت پرداخت نوین، اولین کتاب جامع استاد جواد علیزاده را منتشر نموده و در مراسم امروز رونمایی کند.

او درباره اهمیت کتاب مجموعه آثار جواد علیزاده، گفت: اهمیت انتشار این مجموعه، به دلیل اهمیت صندلی و مجموعه فعالیت های کسی است که زندگی خود را وقف هنر کارتون و کاریکاتور نموده است. جواد علیزاده در طول حیات حرفه ای خود، الگوی آفرینش هنر متعهد بوده است؛ هنری اخلاقی که زبان گویای رنج ها و آرزوهای مردم بوده و نسبت به جامعه اش مسوولانه عمل می نماید. آثار او، رنگ و بوی ایرانی دارد.

حیدری با بیان اینکه علیزاده چه در فرم و چه در محتوا کوشش می نماید هنر بومی را جایگزین نمونه های غیربومی نماید، گفت: جواد علیزاده از جمله هنرمندانی است که هرگز برای رسیدن به شهرت و ثروت، تن به ابتذال فرهنگی نداده و اعتبار خود را به حراج نگذاشته است. او در بسیاری موارد که ایستادن کنار حقیقت و عدالت، مستلزم پرداخت هزینه بوده، با حفظ استقلال حرفه ای خویش، جانب حق و حقیقت را گرفته و به راه همه کوشندگان جهت انسانیت و آزادی پیوسته است. علیزاده در برابر متولیان بی فرهنگی نیز هیچ گاه سکوت ننموده و بدون واهمه از فشار و مزاحمت های آنان با قاطعیت از انصاف و عدالت، چه برای خود و چه برای سایر افراد خانواده کاریکاتور، دفاع نموده است.

این کاریکاتوریست ادامه داد: پایمردی در انتشار ماهنامه طنز و کاریکاتور که آرام آرام به سی سالگی نزدیک شده و صندلی قدیمی ترین مجله طنز پس از انقلاب را به دست آورده، از دیگر ویژگی های این هنرمند است؛ به طوری که مجله او محلی برای کشف و رشد استعدادهای جوان و علاقه مند شد که حالا بسیاری از آنان، ستاره هایی در سپهر هنر ایران به شمار می روند. تمام این ها و بسیاری دیگر که مجال گفتن آنها نیست، دلایلی کافی برای آن بود که گروه پرشین کارتون کوشش خود را برای انتشار مجموعه آثار این هنرمند ارزنده در قالب کتاب شروع نموده و با افتخار، اولین کتاب جامع کارتون ها و کاریکاتورهای جواد علیزاده پس از قریب به 50 سال فعالیت حرفه ای ایشان را منتشر سازد.

حیدری با اشاره به همکاری شرکت پرداخت نوین به عنوان حامی انتشار این کتاب، بیان نمود: کتاب حاضر، حاصل همکاری موثر حوزه فرهنگ و هنر با اقتصاد است. اگر نگاه مدیران مجموعه های مالی، نگرشی فرهنگ ساز و هنردوست باشد، حاصل پیوندشان با مجموعه های فرهنگی و هنری، ثمرات ارزشمندی برای این کشور در بر خواهد داشت. از طرفی مدیریت زمان، دقت فنی و سلیقه هنری نشر تاش هم چون آثار گذشته اش، آن طور که پیش رویتان خواهد بود، قابل تقدیر است.

در ادامه این مراسم، با حضور افرادی همچون کامبیز درم بخش، علی دهباشی و یحیی تدین از کتاب مجموعه آثار برگزیده جواد علیزاده رونمایی شد.

همچنین تیزر روند شکل گیری چاپ کتاب مجموعه آثار برگزیده جواد علیزاده و قسمتی کوتاه از انیمیشن دیرین دیرین که از سوی علی درخشی(کارگردان) به علیزاده تقدیم شد، برای حاضران پخش شد.

علی درخشی، در سخنانی درباره قسمت ویژه دیرین دیرین برای انتشار کتاب علیزاده، اظهار کرد: این کمترین کاری بود که می توانستم انجام دهم. من زیاد اهل صحبت کردن نیست. چون کسانی که از آقای علیزاده کار یاد گرفتند، همانند خودشان بیشتر کار می نمایند تا صحبت. من شخصا از ایشان تشکر میکنم.

او خطاب به علیزاده گفت: شاید خیلی ها همانند من با دیدن گاه نامه های شما در دوران جنگی که همه چیز خاکستری بود و هیچ رنگی نبود، عاشق کاریکاتور شدند. این گاه نامه ها دریچه ای بود که ما را به جهان ارتباط داد و اگر نبود جهانی ما همان جنگ می ماند. شما به ما یاد دادید که چند بُعدی باشیم و به همه مسائل فکر کنیم. از شما خیلی چیزها یاد گرفتیم. شما قلمتان را نفروختید و به ما اخلاق و حرفه ای گری یاد دادید.

در ادامه جواد علیزاده نیز در سخنانی ضمن تشکر از حاضران در مراسم، درباره انتشار کتاب مجموعه آثار خود، گفت: پیشتر از من پرسیده شده بود که آخرین کاریکاتوری خواهی کشید چه خواهد بود، من پاسخ دادم که خودم را می کشم که می گویم نمردیم و مردیم! اما حالا باید بگویم نمردیم و یک کتاب منتشر کردیم. در این سال ها هیچ گاه فرصت نکردم کتاب منتشر کنم و بیشتر مشغول کشیدن کاریکاتور و انتشار نشریه بودم و امروز خیلی خوشحالم که این کتاب منتشر شده است.

صاحب امتیاز و سردبیر مجله طنز و کاریکاتور در پاسخ به پرسشی درباره بن بست هایی که در زندگی با آنها روبرو شده است، گفت: همه ما کاریکاتوریست ها گاهی در کارهایمان با بن بست هایی روبرو می شویم و ممکن است کارهایمان با سوءتفاهم هایی روبرو می گردد. من نیز بارها با این مشکل رو به رو شده ام. اما مهم این است که با کاریکاتورهایی که می کشیم به ادامه دادن امیدوار شویم. من با کار کردن و سوژه پیدا کردن کوشش می کنم از بن بست ها بیرون بیایم. زندگی پر از تناقض ها است و کار کارتون هم کشف این تناقض ها و ایجاد رابطه میان آنهاست. من نیز نگاهم همیشه به زندگی همین بوده است.

علیزاده در پاسخ به پرسش احمد عربانی مبنی بر اینکه چطور در این 30 سال نشریه طنز و کاریکاتور را بدون دریافت تبلیغ منتشر نموده است و هنوز لبخند می زند، گفت: به خاطر عشق و علاقه ای که به این کار دارم ادامه می دهم. الان هم ضرر زیادی برای مجله می دهم و مجله هم چند ماه یک بار منتشر می گردد. اما من به تصمیم های عجیب عادت نموده ام. سال ها پیش نیز وقتی در روزنامه کیهان کار می کردم و شرایط شغلی چندان خوبی هم نداشتم، کار در آنجا را به کار در یک شرکتی که پول خوبی هم می داد ترجیح دادم. امروز هم به خاطر عشق و علاقه ای که دارم به کارم ادامه می دهم. فکر می کنم آدم یک بار زندگی می نماید و باید در شغل مورد علاقه کار کند.

او همچنین در پاسخ به این سوال که چرا توپ گرد است که اشاره ای به کاریکاتورهای قدیمی او داشت، اظهار کرد: برای بعضی سوال های ساده جوابی وجود ندارد. ما به اینها عادت نموده ایم اما هیچگاه دقت نکردیم که جواب مشخصی برای آنها وجود ندارد و توضیحی برای آنها نداریم. زندگی هم از نظر من به همین صورت است.

حسینی پور، مدیر عامل خانه کتاب نیز در این مراسم در سخنانی اظهار کرد: یادم است که در جریان هفته کتاب از آقای علیزاده به عنوان هنرمند پیشکسوت که کارهای بزرگی انجام داده است تقدیر شد. امیدوارم فرصت تقدیر از پیشکسوتان بیشتر فراهم گردد و آقای علیزاده نیز با قلمشان بیشتر به هنر و کتاب خدمت کند. همچنین امیدوارم نگاه به هنر از دریچه کتاب بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جواد علیزاده: نمردیم و یک کتاب منتشر کردیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جواد علیزاده: نمردیم و یک کتاب منتشر کردیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید