خطر شیوع جهانی نوعی عفونت ناشناخته و مقاوم

به گزارش حمایت از تولید ملی، گروهی از متخصصان علوم پزشکی در آمریکا هشدار داده اند که افزایش موارد ابتلا به عفونت قارچی کاندیدا آریس (Candida auris) که مقاوم در برابر داروست به تهدید جدی و فزاینده ای برای سلامت عمومی تبدیل شده است.

خطر شیوع جهانی نوعی عفونت ناشناخته و مقاوم

به گزارش حمایت از تولید ملی، سال گذشته مرد میانسالی به منظور جراحی شکم در بیمارستان مونت سینای در نیویورک بستری شد. پزشکان با انجام آزمایش خون روی این بیمار متوجه شدند او به نوعی میکروبِ تازه کشف شده آلوده است و این میکروب به همان اندازه که ناشناخته است کشنده هم هست.

این میکروب که قارچی موسوم به کاندیدا آریس است افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، تهدید می نماید و به آرامی در سطح دنیا رو به گسترش است. طی پنج سال گذشته این عفونت در بخش نوزادان بیمارستان های ونزوئلا و بیمارستانی در اسپانیا مشاهده شده و در هند، پاکستان و آفریقای جنوبی نیز ریشه دوانده است.

همچنین به تازگی این عفونت به ایالت های نیویورک، نیوجرسی و ایلی نوی رسیده و مسئولان مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا را بر آن داشته تا این عفونت را به لیست تهدیدهای جدی اضافه نمایند.

این بیمار 90 روز پس از آنکه در بیمارستان بستری بود جان خود را از دست داد اما این عفونت از بین نرفت. تست های اجرا شده نشان داد تمامی قسمت های اتاق این مرد به این عفونت آلوده بوده است. دیوارها، تختخواب، درها، پرده ها و تلفن بیمار آلوده بوده است.

به گفته کارشناسان، کاندیدا آریس عفونتی سخت و جدی است زیرا در برابر داروهای ضد قارچ مقاوم است و نمونه ای جدید از خطراتی است که سلامت عمومی را تهدید می نمایند.

دکتر شاون لوکهارت از مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا در این باره گفت: طی چندین دهه کارشناسان سلامت عمومی هشدار داده اند که زیاده روی در مصرف داروهای آنتی بیوتیک می تواند اثربخشی آن ها را بکاهد. به علاوه هم اکنون شاهد انفجار قارچ های مقاوم نیز هستیم که می تواند ابعاد جدید و وحشت آور از پدیده ای را به نمایش بگذارد که قادر است اثربخشی داروهای مدرن را تضعیف کند.

عفونت های مقاوم به دارو به فوت تمامی افراد منجر نمی شوند. این عفونت ها بیشتر برای افرادی با سیستم ایمنی ضعیف همچون نوزادان، میانسالان، افراد سیگاری، مبتلایان به دیابت و افراد مبتلا به اختلال های خود ایمنی خطرزا هستند.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، به گفته محققان در صورتی که فراوری داروهای جدید با اثربخشی بیشتر و همچنین کنترل مصرف غیرضروری داروها انجام نشود خطر شیوع عفونت های مقاوم به دارو در میان افراد سالم نیز رو به گسترش خواهد بود. مطالعه اجرا شده در انگلیس نشان داد در صورتی که سیاست گذاری ها جهت کُندسازیِ روند افزایش مقاومت دارویی به خوبی اجرایی نشود در سال 2050 میلادی حدود 10 میلیون نفر در دنیا بر اثر ابتلاء به انواع عفونت ها جان خود را از دست می دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خطر شیوع جهانی نوعی عفونت ناشناخته و مقاوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر شیوع جهانی نوعی عفونت ناشناخته و مقاوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید