فرصت ها و تهدیدات اکوسیستم استارت آپی کشور

فرصت ها و تهدیدات اکوسیستم استارت آپی کشور در جلسه 102 کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی آنالیز شد.

فرصت ها و تهدیدات اکوسیستم استارت آپی کشور

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 102 کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست نسرین سلطان خواه در محل دبیرخانه این شورا برگزار گردید.

در این جلسه که به آنالیز اکوسیستم استارت آپ کشور اختصاص داشت، گزارش تدوین شده در این زمینه ارائه شد.

در این گزارش با ارائه تعریف های مختلف از مفهوم استارت آپ و مقایسه میان این تعاریف، یک تعریف جامع از این مفهوم ارائه شد.

در ادامه گزارش فوق الذکر و پس از تشریح اهمیت استارت آپ و اثرگذاری آن در حوزه های مختلف مانند حوزه های اجتماعی، مالی، فرهنگی این موضوع مورد اشاره نهاده شد که اکوسیستم استارت آپ ایران به واسطه عدم بلوغ و سیاست گذاری نامناسب دچار یک درهم ریختگی و آسیب جدی است.

در بخش دیگری از این گزارش، با اشاره به فقدان فرهنگ سرمایه گذاری خطرپذیر بر مواردی مانند عدم شفافیت و شناخت از سرمایه گذران استارت آپی و وجود ابهام در سرمایه گذاری ها و تعدد نهادهای مسئول در زمینه استارت آپ ها، نبود قوانین حمایت از مالکیت فکری به عنوان مسائل دیگر در این زمینه مورد اشاره نهاده شده است.

در ادامه گزارش ارائه شده در کمیسیون نخبگان، آینده نگاری علم و نوآوری با اشاره به خطر نفوذ و تأثیرگذاری بعضی کشورها در محیط علمی و فناوری کشور به وسیله استارت آپ ها و کارآفرینان جوان و بعضی شواهد موجود در این زمینه، لزوم توجه به این موارد و تدوین پیوست فرهنگی و امنیتی در این زمینه مورد تأکید نهاده شد.

این گزارش در تشریح مسائل و معضلات اکوسیستم استارت آپی کشور مواردی مانند رشد حبابی و شتاب زده، عدم ساماندهی نوآوری و فناوری کشور، رویکرد لوکس و تشریفاتی به استارت آپ ها، عدم تناسب احتیاج کشور با توسعه کمی استارت آپ ها، اثرگذاری بر سبک زندگیرا مورد اشاره قرار داده است.

پس از ارائه این گزارش اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای درباره خودداری از نگاه بدبینانه به این بخش، تفکیک میان مفهوم شرکت دانش بنیان و استارت آپ، ارائه تعریف دقیق از مفاهیم، استناد گزارش ها به آمارهای متقن و میزان اثرگذاری فعالیت های استارت آپی در اقتصاد و اشتغال پایدار پرداختند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "فرصت ها و تهدیدات اکوسیستم استارت آپی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت ها و تهدیدات اکوسیستم استارت آپی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید