قبل از کاهش وزن این سوال ها را از پزشک بپرسید

به گزارش حمایت از تولید ملی، برترین ها: اگر تصمیم دارید وزن کم کنید، اول باید مشورتی با پزشکتان داشته باشید. حالا که قرار است نزد پزشک بروید باید آماده باشید تا یک سری سوال های مهم در خصوص کاهش وزن را از او بپرسید. پزشک شما می تواند به سوال های شما پاسخ بدهد و با توجه به سابقه پزشکی شما توصیه های مهمی ارائه بدهد.

قبل از کاهش وزن این سوال ها را از پزشک بپرسید

بهترین دکتر برای کاهش وزن

شاید این سوال برای تان مطرح گردد که برای کاهش وزن به چه دکتری باید مراجعه کنید. به احتمال زیاد در شهر شما پزشکان بسیار زیادی هستند که خیلی از آن ها می توانند برنامه های رژیمی یا خدماتی در زمینه کاهش وزن ارائه بدهند. این پزشک ها می توانند هر کمکی که احتیاج دارید به شما بنمایند.

اما اگر قرار است به طور جدی یک برنامه کاهش وزن را آغاز کنید اول باید به پزشک خانواده تان یا پزشکی که تحت نظر او هستید مراجعه کنید. چرا؟ زیرا پزشک شما حتی اگر در زمینه کاهش وزن تجربه یا مهارت نداشته باشد، سابقه پزشکی و سلامت شما را می داند. پزشکی که معمولا به او مراجعه می کنید می تواند بر اساس وضعیت سلامت و بیماری هایی که ممکن است داشته باشید، به سوال های شما درباره کاهش وزن جواب بدهد.

اگر پزشکتان نتواند جوابگوی سوال های خاص شما درمورد برنامه های رژیمی، روتین های ورزشی و یا دارو های کاهش وزن و لاغری باشد، شما را به بهترین کارشناس یا متخصص در این زمینه ارجاع خواهد داد.

سوال هایی که باید از دکتر بپرسید

وقتی برای اولین بار برای کاهش وزن به دکتری مراجعه می کنید، گفتگوی خود را با شرح در خصوص علت تصمیم تان به کاهش وزن آغاز کنید. پزشک از همین اطلاعاتی که به او می دهید، پشنهاد هایی برای برنامه غذایی و ورزشی تان ارائه می دهد که آن ها را دنبال کنید. اما به هر حال سوال های مهمی وجود دارند که باید برای پرسیدن آن ها خود را آماده کنید.

آیا ضروری است وزن کم کنم؟

دکتر شما ممکن است یک جواب فوری به شما بدهد یا اینکه کمی وقت صرف کند تا شاخص توده بدنی تان را محاسبه کند. برخی از پزشکان می توانند ساختار و ترکیب بدنی تان را نیز بسنجند.

آیا وضعیت سلامتی ام اجازه کاهش وزن را به من می دهد؟

اگر در حال حاضر تغییراتی در وضعیت سلامتی تان روی داده باشد، ممکن است پزشکتان از شما بخواهد صبر کنید تا بیماری یا عارضه ای که دارید به وضعیت ثابتی برسد و سپس برنامه های رژیم غذایی و ورزشی تان را آغاز کنید.

چقدر باید وزن کم کنم؟

پاسخ به این سوال ممکن است بستگی به این داشته باشد که چه اندازه می خواهید وزن کم کنید، اما احتمالا پزشکتان نیز پیشنهادی به شما خواهد نمود. با اطلاعاتی که از پزشکتان می گیرید مطمئنا می توانید هدف منطقی تری برای خود معین کنید.

آیا کاهش وزن بر سلامتی من تاثیری خواهد گذاشت؟

برخی از بیماری ها مانند دیابت نوع دوم یا فشار خون بالا با کاهش وزن، وضعیت بهتری پیدا خواهند کرد. از پزشکتان سوال کنید آیا رژیم غذایی یا ورزشی می تواند وضعیت بیماری تان را بهبود بدهد.

کاهش وزن بر سلامتی ام دقیقا چه تاثیری خواهد گذاشت؟

دانستن جواب این سوال می تواند به شما انگیزه بدهد که روند کاهش وزن تان را بهتر پیش ببرید و وقتی دچار ناامیدی یا کمبود انرژی شدید، با یادآوری تاثیر کاهش وزن بر سلامتی تان، راحت تر روی روال بیفتید. بهبود در وضعیت سلامتی یا بیماری تان می تواند به این معنی باشد که مثلا دوز داروی مصرفی تان کاهش پیدا کند یا کمتر مجبور شوید به پزشک مراجعه کنید.

آیا می توانم داروی کاهش وزن مصرف کنم؟

اگر خیلی اضافه وزن دارید یا اگر از سایر روش های کاهش وزن خسته و ناامید شده اید، می توانید در خصوص مصرف دارو های کاهش وزن با پزشکتان حرف بزنید. قبل از اینکه با پزشکتان درباره قرص های رژیمی و دارو های لاغری صحبت کنید، به او بگویید چه برنامه های رژیمی و شیوه های کاهش وزنی را امتحان نموده اید و نتیجه نگرفته اید. خیلی از دارو های کاهش وزن، عوارض جانبی دارند. پزشک شما مطمئنا از شما می خواهد پیش از اینکه سراغ دارو بروید، متد های بی ضررتر و علمی تر را امتحان کنید.

چقدر باید وزن کم کنم تا نتیجه بگیرم؟

در برخی موارد، مقدار کمی کاهش وزن هم می تواند تاثیر چشمگیری بر وضعیت سلامت فرد بگذارد.

آیا بیماری یا عارضه خاصی دارم که در انتخاب برنامه رژیمی ام تاثیرگذار باشد؟

رژیم های غذایی بخصوصی هستند که به افرادی که دچار عوارضی، چون دیابت یا فشار خون بالا هستند توصیه می شوند. در این مورد حتما از پزشکتان سوال کنید.

آیا غذا های خاصی وجود دارد که من باید از آن ها پرهیز کنم؟

برخی دارو ها اگر همراه با برخی از غذا ها مصرف شوند از تاثیر گذاری شان کم می گردد. مثلا به افرادی که دارو های کاهنده کلسترول مصرف می نمایند توصیه می گردد گریپ فروت نخورند. اگر پزشک دستور داد از غذا های خاصی پرهیز کنید، این لیست را جایی در خانه قرار دهید که هر روز ببینید.

آیا وضعیت سلامتی ام در حدی هست که بتوانم فعالیت بدنی سنگین انجام بدهم؟

مطمئن شوید آنقدر سالم هستید که بتوانید تمرینات هوازی و قدرتی در سطح نسبتا بالا انجام دهید. اگر پزشکتان محدودیت هایی برای تان معین کرد، آن ها را بنویسید تا نباید فراموش کنید و همواره آن را مد نظرتان داشته باشید.

چگونه باید شدت ورزش و فعالیتم را چک کنم؟

بیشتر برنامه های ورزشی احتیاجمند این هستند که با شدت های متفاوتی انجام شان دهید، اما همه متد های کنترل شدت تمرین برای همه افراد مناسب نیستند. مثلا کنترل ضربان قلب برای افرادی که دارو هایی مصرف می نمایند که ضربان قلب شان را پایین نگه می دارد مناسب و کارآمد نیست. پس حتما این سوال مهم را از پزشکتان بپرسید.

اولین جلسه ملاقات تان با پزشک باید تمام اطلاعاتی را که مهم اند و به آن ها احتیاج دارید در اختیارتان قرار بدهد. طی برنامه کاهش وزن تان به طور منظم و روتین با پزشکتان در ارتباط باشید و اگر متوجه هر گونه علامت غیرعادی یا تغییری شدید، پزشک را در جریان بگذارید.

منبع: verywellfit

منبع: برترین ها

به "قبل از کاهش وزن این سوال ها را از پزشک بپرسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل از کاهش وزن این سوال ها را از پزشک بپرسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید