آلودگی صوتی کدام کشورها بیشترند؟

به گزارش حمایت از تولید ملی، با پیشرفت فناوری، عوامل آلودگی صدا از جمله ترافیک شهری، ساختمان سازی، سر و صدای کارخانجات، صدای آژِیر، بوق خودروها و امثال آنها نیز افزایش یافته که بسیاری از موارد ذکر شده موجب آزار ساکنان و بروز بیماری می شوند.

آلودگی صوتی کدام کشورها بیشترند؟

به گزارش حمایت از تولید ملی، سازمان بهداشت دنیای اعلام نموده آلودگی صوتی تهدیدی برای از دست دادن شنوایی، بروز مسائل قلبی، اختلال شناختی، استرس و افسردگی است.

دکتر دنیل فینک، مدیر انجمن سلامت و تاثیرات آلودگی محیط بر سلامت عموم اظهار کرد: آلودگی صوتی موجب فشارخون بالا، دیابت، چاقی، حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ خواهد شد.

هرچند در خصوص تاثیرات آلودگی صوتی بر روان انسان تحقیقات گسترده ای انجام نشده است، اما در تحقیقات اجرا شده معین شده آلودگی های صوتی آزاردهنده، بر بروز اضطراب و افسردگی در افراد تاثیر دارد.

در کنفرانس سال 2017 اتحادیه اروپا، آلودگی صوتی قاتل خاموش معرفی گردید که هم بر سلامت جسمی و هم روان انسان تاثیرگذار است.

با وجود تمامی موارد ذکر شده هنوز به این مهم توجه نشده و از این عامل تهدید نماینده زندگی انسان در برنامه کشورها چشم پوشی شده است. آلودگی صوتی نه فقط بر بزرگسالان بلکه بر بچه ها تاثیر دارد و موجب اختلال در خواندن، تمرکز، حل مسئله و حافظه می گردد.

بر اساس قانون سازمان بهداشت دنیای، صدایی در گروه آلاینده ها قرار می گیرد که بیش از 85 دسی بل باشد و بیش از هشت ساعت در معرض آن قرار گیریم.

البته این میزان به عقیده بعضی کارشناسان صدای بلندی است. بر اساس اطلاعات سازمان بهداشت دنیای صدای خودرو 70 دسی بل، صدای مته دستی 100 دسی بل و بلند شدن هواپیما از زمین 120 دسی بل است.

متخصصان قلب معتقدند صدای بیش از 60 دسی بل خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

بر اساس آمار منتشر شده در سال 2018 کشورهای اروپایی با بیشترین آلودگی صوتی به توضیح ذیل هستند:

بیشترین آمار آلودگی مربوط به مالت به میزان 26.2 درصد است که این میزان آلودگی با جمعیت این کشور مرتبط است. آلمان با 25.1 درصد و هلند با 24.9 درصد در صندلی بعد قرار دارند.

کمترین میزان آلودگی مربوط به ایرلند با 7.9 درصد ثبت شده است. در هر کیلومتر مربع ایرلند 65 سکنه وجود دارد و این میزان آلودگی کم با جمعیت پایین ایرلند مرتبط است.

کروواسی با میزان 8.5 درصد ، بلغارستان با 10 درصد و استونی با10.4 درصد آلودگی صوتی ثبت شده اند.

در مقایسه بین مناطق شهری و روستایی، شهرها به دلیل تعداد بیشتر سکنه، بیشترین آلودگی صوتی را دارند و بر اساس آمار، ساکنان شهری 23.3 درصد آلودگی صوتی خیابان یا همسایگان دارند و این میزان در مناطق روستایی 10.4 درصد است.

تفاوت های فرهنگی نیز در آلودگی صوتی سهیم هستند. مراسم، جشنواره ها و برنامه های فرهنگی مختلف نیز آلودگی صوتی ایجاد می نمایند.

به دلیل تاثیرات آلودگی صوتی بر سلامت انسان در سال گذشته موسسه فناوری شنوایی میامی شاخصی برای نشان دادن اهمیت این موضوع در 50 شهر معین کرد. نتایج این تحقیق نشان داد شهرهای پر سرو صدا، سیستم شنوایی افراد را 10 تا 20 سال پیرتر می نمایند.

گوانجو در چین بیشترین سطح آلودگی صوتی در دنیا را دارد و بعد از آن قاهره، پاریس، پکن و دهلی قرار گرفته اند. از بین 50 شهر، زوریخ کمترین میزان آلودگی را داشتند.

راهکارهای ارائه شده در کاهش آلودگی صوتی: برنامه های عملی شامل راهبرد مدیریت ترافیک، ارتقاء سیستم های حمل و نقل، اتوبوس های الکتریکی و بهبود فرایندهای برنامه ریزی است.

ترافیک بزرگترین منبع آلودگی صوتی در اروپا است و حدود 100 میلیون اروپایی را تحت تاثیر قرار داده و از راهکارهای کاهش آلودگی در این مورد، می توان روز بدون اتومبیل در پاریس و محدودیت استفاده از خودرو شخصی در فرانسه را نام برد.

موثرترین روش، کنترل سر و صدای منبع است.

قرار نگرفتن در معرض آلودگی صوتی شدید با استفاده از برنامه های مختلف مانند برنامه NoiseTube که توسط محققان دانشگاه بروکسل در بلژیک توسعه یافته است و کاربران را قادر می سازد که در هر کجا میزان سر و صدا را شناسایی نمایند نیز موثر است. استفاده از مواد جذب نماینده صدا مانند فوم و فایبر گلاس نیز در کاهش سرو صدا تاثیر بسزایی دارند.

منابع:

www.theguardian.com

www.euronews.com

www.worldscapitalcities

Attachments area

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آلودگی صوتی کدام کشورها بیشترند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی صوتی کدام کشورها بیشترند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید