آمار نابینایی و کم بینایی در ایرانیان ، اختلال در دسترسی به کاغذ بریل

به گزارش حمایت از تولید ملی، رئیس اداره سلامت چشم و پیشگیری از نابینایی وزارت بهداشت، گفت: بر اساس تخمین­ ها 30 هزار کودک کم بینا و 7هزار و 500 کودک نابینا در کشور وجود دارد. همچنین جمعیت نابینایان بالای 50 سال ایران حدود 80 هزار نفر است.

آمار نابینایی و کم بینایی در ایرانیان ، اختلال در دسترسی به کاغذ بریل

دکتر سید فرزاد محمدی در گفت وگو با حمایت از تولید ملی، با اشاره به اینکه روز جهانی عصای سفید معمولا شعار خاصی ندارد، گفت: هدف نخست از این روز، افزایش آگاهی عموم شهروندان در مورد نابینایی و نابینایان در اجتماع است. همچنین هدف دوم شناسایی نابینایان و کم بینایان متولد شده و فعال در عرصه اجتماع و توانمندسازی دیگر کم بینایان در این میان است.

تاریخچه روز جهانی عصای سفید

وی در مورد تاریخچه این روز اضافه کرد: 15 اکتبر به عنوان روز بزرگداشت نابینایان و قانون عصای سفید، نامگذاری شده است. کاربرد عصا به عنوان وسیله یاریی در رفت وآمد نابینایان، از قرن ها پیش متداول بوده است؛ ولی استفاده از عصای سفید به شکل امروزی و به عنوان نمادی برای شناخت نابینایان، به بعد از جنگ جهانی اول بازمی گردد. در سال 1921میلادی عکاسی از شهر بریستول انگلستان به نام جیمز بیگز که در اثر سانحه ای بینائی خود را از دست داده بود، برای در امان ماندن از گزند وسائل نقلیه در خیابان های اطراف محل زندگی اش، ابتکار استفاده از عصای سفید را از آن خود کرد تا به راحتی برای همگان قابل دید باشد.

محمدی ادامه داد: در سال 1931 در فرانسه، فردی جنبش ملی عصای سفید برای افراد نابینا را شروع کرد. در 7 فوریه همان سال، وی به شکل سمبولیک دو عصای سفید را در حضور چند وزیر کشور فرانسه به دو فرد نابینا اهدا کرد. پس از آن پنج هزار عصای سفید برای جانبازان فرانسوی جنگ جهانی اول و شهروندان نابینا فرستاده شد. پایان در شش اکتبر سال 1964، کنگره آمریکا به رییس جمهور این کشور اجازه داد تا 15 اکتبر را به عنوان روز White Cane Safety Day یا روز جهانی عصای سفید اعلام کند.

آمار ایران و جهان، چند نابینا در ایران داریم؟

وی با اشاره به اینکه مطالعه ای ملی­ درخصوص شیوع کم بینایی و نابینایی در کشور نداریم، توضیح داد: بر اساس یک متاآنالیز، شیوع اختلالات بینایی قابل توجه در کشور در سنین بالاتر از 50 سال، حدود چهار درصد است که بر اساس تخمین­ ها 30 هزار کودک کم بینا و هفت هزار و 500 کودک نابینا در کشور وجود دارد. همچنین جمعیت نابینایان بالای 50 سال ایران حدود 80 هزار نفر است.

رئیس اداره سلامت چشم و پیشگیری از نابینایی وزارت بهداشت ضمن بیان اینکه، طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، 36 میلیون نفر در سراسر جهان نابینا هستند، اظهار کرد: در این میان تفاوت جنسیتی میان زنان و مردان در امر نابینایی امر قابل توجهی نیست.

نقش پررنگ علل اکتسابی در بروز نابینایی

وی بیشترین علت بروز نابینایی را اکتسابی خوانده و ادامه داد: این موارد اکتسابی شامل آب مروارید، پیری شبکیه، آب سیاه، کدورت قرنیه و بیماری شبکیه به دلیل دیابت هستند. باید توجه کرد که امروز بیشتر از اصطلاح اختلال بینایی استفاده می کنیم و از این رو عیوب انکساری اصلاح نشده و همین طور پیرچشمی (اختلال در دید نزدیک) هم مشمول تعریف می شوند و اتفاقا سهم اصلی اختلال ناشی از آن ها است.

وی با اشاره به نقش بیمای های غیرواگیر در بروز نابینایی و کاهش دید، گفت: پیری شبکیه، آب سیاه و بیماری شبکیه به دلیل دیابت، بیماری های غیرواگیر چشم شناخته می ­شوند. بعضی آب مروارید را نیز تحت همین عنوان می­ آورند. انواع سکته های شبکیه و عصب بینایی نیز در دسته بیماری­ های غیرواگیر قرار می­ گیرند.

محمدی ضمن بیان اینکه علل کم بینایی تفاوتی با نابینایی ندارد، اضافه کرد: می­ توانیم به دلایل دیگری که کمتر شایع هستند مانند تنبلی چشم، نارسی شبکیه، قوز قرنیه، آسیب­ های چشمی و در نهایت بیماری­ های ارثی و بدتکوینی چشم اشاره کنیم.

قانون حمایت از معلولان اجرا می گردد؟

وی درخصوص وضعیت کار و زندگی نابینایان در ایران، گفت: در سال 1383 برای اولین بار قانون جامع حمایت از حقوق معلولان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. براساس این قانون دولت موظف شد زمینه های لازم برای تأمین حقوق معلولان را فراهم و حمایت های لازم را از آنها به عمل آورد. در اسفند ماه سال 1396 قانون اصلاحی برای قانون جامع حمایت از حقوق معلولین در 34 ماده به تصویب مجلس رسید و در اردیبهشت 1397 جهت اجرا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شد. در این قانون وجوه مختلفی از حقوق افراد معلول مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به موارد این قانون گفت: بر طبق بندهای این قانون، سهولت تردد و تحرک، خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی، امور ورزشی، فرهنگی، هنری و آموزشی، کارآفرینی و اشتغال، مسکن، فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی های عمومی، حمایت های قضایی و تسهیلات مالیاتی، معیشت و حمایت های اداری و استخدامی و... از جمله مواردی هستند که باید برای این افراد تامین شوند.

محمدی با اشاره به ماده هفت این قانون، گفت: در این بند صراحتا به افراد کم بینا و نابینا اشاره شده است و بر اساس بند (و) این قانون حداقل شصت درصد از پست های سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن دستگاه ها، شرکت های دولتی و نهادهای عمومی باید به افراد نابینا و کم بینا، معلولان جسمی و حرکتی اختصاص یابند. همچنین تبصره 1 ماده هفت این قانون می گوید؛ کلیه وزارتخانه ها، سازمان ها، مؤسسات و شرکت های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأسا به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

وی با ابراز تاسف از اینکه بسیاری از افراد نابینا از جامعه دور هستند، اظهار کرد: آمار دقیقی از وضعیت اجرای این قانون و اشتغال این افراد در حال حاضر وجود ندارد. اما می دانیم که بسیاری از این هموطنان از جامعه ایزوله هستند و نقش و مشارکتی در جامعه ندارند.

مسئله ای برای تامین تجهیزات و داروهای چشم نداریم

رئیس اداره سلامت چشم و پیشگیری از نابینایی وزارت بهداشت در مورد تامین لوازم و تجهیزات توانبخشی کم بینایی، گفت: قسمت زیادی از این تجهیزات در ایران فراوری می گردد و برای واردات محدودیت جدی وجود ندارد. اما برابری ارز موجب گرانی شدید بسترهای رایانه­ ای یاری کننده برای کم بینایان شده است. حتی دسترسی به کاغذ مخصوص چاپ بریل نیز اختلال پیدا نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آمار نابینایی و کم بینایی در ایرانیان ، اختلال در دسترسی به کاغذ بریل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار نابینایی و کم بینایی در ایرانیان ، اختلال در دسترسی به کاغذ بریل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید