آیا استفاده از پارچه بهتر از ماسک است؟

به گزارش حمایت از تولید ملی، پارچه به اندازه ماسک برای حفاظت در برابر کووید-19 کارآمد نیست، ولی به ویژه وقتی که عرضه ماسک های پزشکی پایین است و اولویت باید به کارمندان نظام پزشکی داده گردد، می تواند جایگزین خوبی برای آن باشد.

آیا استفاده از پارچه بهتر از ماسک است؟

دونالد ترامپ ادعا نموده است که در بسیاری از موارد، برای حفاظت در برابر ویروس کرونا، پارچه به صورت بستن بهتر از ماسک پوشیدن است. ترامپ هنگام صحبت در مصاحبه مطبوعاتی روزانه خود در روز چهارشنبه، گفت که با توجه به کمبود ماسک های جراحی و پزشکی مردم می توانند از پارچه به عنوان گزینه ای جایگزین استفاده نمایند.

وی گفت: در بسیاری از موارد پارچه بهتر هم هست، چرا که ضخیم تر است، یعنی بسته به نوع پارچه می تواند ضخیم تر هم باشد. ولی در نهایت این را می گویم که مردم می توانند برای خود تصمیم بگیرند که چه کاری انجام دهند.

پیشتر در هفته جاری، اریک گارستی، شهردار لوس آنجلس توصیه کرد که شهروندان کالیفرنیا ماسک خریداری نمایند، ولی تاکید داشت که از خرید ماسک هایی که برای استفاده پزشکی تهیه شده است، خودداری نمایند. او گفت: لطفا ماسک های جراحی و پزشکی یا ماسک های ان95 خریداری نکنید. ما نباید بر کمبود تجهیزات مراقبتی نیرو های پزشکی بیفزاییم.

ترامپ در مصاحبه مطبوعاتی روزانه خود در چهارشنبه اشاره داشت که مرکز پیشگیری و کنترل بیماری توصیه ای را برای پوشیدن ماسک توسط شهروندان در سراسر کشور در روز های آینده صادر خواهد نمود، ولی از زمان دقیق آن صحبتی نکرد.

بیمارستان های سراسر کشور با کمبود ماسک دست و پنجه نرم می نمایند. اما آیا استفاده از پارچه، راهکاری کارآمد برای حفاظت در برابر این ویروس است؟

آیا استفاده از پارچه برای کارشناسان بهداشتی توصیه می گردد؟

روز چهارشنبه ترامپ گفت: بستن پارچه به صورت به شدت از طرف کارشناسان بهداشتی توصیه شده است، ولی مدارک چندی در پشتیبانی از ادعای او وجود ندارد. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری استفاده از پارچه را به عنوان راهی کارآمد برای عدم ابتلا به این ویروس معرفی نمی نماید.

در تارنمای رسمی این مرکز پیشنهاد شده است که دکتر ها از تعدادی از دیگر اقلام برای حفاظت از صورت خود استفاده نمایند، از جمله ماسک های محافظ صورت، و تاکید نمود که دستمال سر یا پارچه تنها باید به عنوان آخرین راهکار و در صورت نبودِ هر گزینه دیگری، در نظر گرفته گردد.

مسئولان آن مرکز هشدار دادند که ماسک های ساخته شده در خانه، بهتر است در ترکیب با محافظ صورتی دیگر که تمام جلو صورت را بپوشاند و تا پایین چانه کشیده گردد و از گوش تا بناگوش را پوشش دهد، استفاده شوند.

آیا عموم مردم باید از پارچه استفاده نمایند؟

با توجه به کمبود ماسک در سراسر کشور برای کارمندان نظام پزشکی، عموم مردم احتمالا باید هنگام حضور در اماکن عمومی به گزینه های ساخت خود با یک پارچه یا دستمال سر اکتفا نمایند.

دکتر ویلیام شافنر، مدیر بنیاد ملی بیماری های مسری به سی ان بی سی گفت: تا جایی که به عموم مردم ربط دارد، استفاده از ماسک های ساخته شده از پارچه یا دستمال سر در حال حاضر احتمالا بهترین گزینه پیش رو است.

گرچه بستن پارچه هم مانند ماسک صورت را پوش می دهد، دکتر آنجلا هولت از جامعه بیماری های مسری امریکا به خبرگزاری مذکور گفت: پارچه مانند یک دستمال پارچه ای یا حتی دستمال کاغذی عمل می نماید.

او اضافه کرد: اگر یک پارچه یا هر چیز دست ساز مشابه دیگر را به دور صورت خود بسته باشید، آن وقت ترشحات بینی و دهان شما در آن نگه داشته می گردد. در حالی که در غیر این صورت، در محیط اطراف پخش می گردد.

دکتر یولو هسیه، استاد دانشگاه کالیفرنیا، بر ادعای خانم هولت صحت گذاشت و به بیزینس اینسایدر (Business Insider) گفت، یک تکه پارچه در مقایسه با ماسک پزشکی خیلی کمتر در مقابل این ویروس کارآمد است.

او گفت: پارچه های معمولی سوراخ های خیلی بزرگی برای عبور ویروس هایی دارند که شعاع آن ها حدود 100 نانومتر است و در بیشتر ذرات موجود در هوا وجود دارند.

آیا استفاده از پارچه بهتر از ماسک است؟

پارچه به اندازه ماسک برای حفاظت در برابر کووید-19 کارآمد نیست، ولی به ویژه وقتی که عرضه ماسک های پزشکی پایین است و اولویت باید به کارمندان نظام پزشکی داده گردد، می تواند جایگزین خوبی برای آن باشد.

بر اساس ردیاب دانشگاه جانز هاپکینز تا کنون در ایالات متحده بیش از 273 هزار و 880 نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند و آمار مرگ به 6 هزار و 889 نفر رسیده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "آیا استفاده از پارچه بهتر از ماسک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا استفاده از پارچه بهتر از ماسک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید