لوریس چکناواریان؛ خالق سمفونی صلح و هنر

به گزارش حمایت از تولید ملی، روزنامه شهروند: لوریس چکناواریان جزو پیروز ترین و مشهورترین موزیسین های تاریخ کشورمان است، اما برخلاف تازه به دوران رسیده های امروزیِ شاغل در عرصه هنر، این سپیدموی موسیقی با وجود کوله باری از تجربه و رهبری ارکستر و تحصیل و تدریس در مهمترین مراکز آموزشی دنیا چنان صادقانه و بی ریا رفتار می نماید که برای غریبه ها ناشناخته مانده است.

لوریس چکناواریان؛ خالق سمفونی صلح و هنر

گفت وگوی آوینی فیلم با استاد چکناواریان به بهانه دریافت نشان عالی هنر برای صلح صورت گرفت و این رهبر سرشناس ارکستر اخباری دست اول از اجرای سمفونی دفاع مقدس و ماموریت جدیدش در سازمان ملل ارایه کرد .

جایزه صلح

چکناواریان که نخستین اجرای ارکستر سمفونیک تهران را رهبری کرد، پیرامون دریافت جایزه صلح می گوید: به نظرم همه هنرمندان واقعی صلح طلب هستند، چون اصلا خود هنر، صلح است و پیام صلح و دوستی و انسانیت و اخلاق به جهان صادر می کند.

درباره این که چرا به من در روز گذشته نشان صلح دادند را باید از مسئولان پرسید. شاید صلح را در همه کارهایم پیدا کردند. همواره حرفم این بود که هنرمند باید زیبایی ها را کشف کند .

تاریخ پرافتخار ما

او جزو پیشگامان موسیقی متفاوت فیلم در ایران بوده است و ضمن تأکید بر اهمیت صلح ورزی ایرانیان در طول تاریخ می گوید: ما هیچ وقت جنگ طلب نبودیم و همواره از کشور خود محافظت کردیم.

ایرانیان صلح طلب هستند، چون هیچ کدام از شاعران بزرگ ما حرفی از جنگ در اشعار خود نزدند و همواره درباره عشق و صلح و مهربانی سخن گفتند. شعر کلاسیک ما با اشعار مبتذلی که بعد ها سروده شد، فرق دارد. باید خانواده های امروزی این موضوع را به بچه ها بگویند تا بدانند ما چه تاریخی داریم و صلح را احساس نمایند.

این صلح از خانواده و مادر و پدر می آید و به جامعه می رسد. ما باید از مادران حمایت کنیم تا بتوانند بچه ها را با صلح و آرامش بزرگ نمایند .

سمفونی عاشورا

استاد سال هاست که با فرهنگ و آیین ایرانیان رابطه ای نزدیک دارد. سمفونی عاشورا را ساخته و حضورش در برنامه اهدای شال به نوحه خوانان نشان می دهد که این هنرمند سرشناس موسیقی با نگاه دین در هنر آشنایی دارد. ایشان در خصوص ارزش فرهنگ و آیین ایرانی شرح می دهد: اقوام مختلف ایرانی در کنار هم با صلح و خوبی و احترام زندگی می نمایند و دین و آیین مورد توجه قرار می گیرد.

حرف های مزخرفی که دشمنان ایران درباره فرهنگ و تاریخ ما می زنند، بی فایده است. مگر ایرانیان جنگ های جهانی اول و دوم را راه انداختند که آن همه آدم کشته شد؟ ایران هیچ وقت تهاجم به کشوری نکرده است. الان هم همین طور است. من از روی شاهنامه، اپرا نوشتم و فردوسی را برخلاف نظر برخی ها کاملا علاقه مند به وطن و عاشق زندگی می دانم. مثلا در داستان رستم و اسفندیار که من نوشتم، آمده است که قبل از این که به چشم طرف تیر بزند، به او پیشنهاد صلح می دهد.

آن هایی که فردوسی را جنگ طلب می دانند لابد شاهنامه را خوب نخوانده اند. من از جایزه صلح خیلی شادمان هستم و امیدوارم خیلی بیشتر به مملکت خود خدمت کنم و از راه فرهنگ و هنر بتوانم قدم مثبتی برای کشورم بردارم .

سمفونی دفاع مقدس

چکناواریان درباره ساخت سمفونی دفاع مقدس هم می گوید: سمفونی دفاع مقدس را نوشته و تمام کردم و درحال برنامه ریزی است تا ان شاء الله در یکی دو ماه آینده در تالار وحدت اجرا گردد. من به این کار علاقه بسیاری دارم و با وجود این که دیگر نمی خواستم رهبری ارکستر را انجام بدهم، احتمالا خودم این کار را اجرا خواهم کرد. البته برای من در 83 سالگی سخت است که به طور مداوم با گروه ارکستر تمرین کنم. برای همین از نصیر حیدریان خواهش کردم که برای اجرای سمفونی دفاع مقدس یاری کند و ایشان امروز از اتریش تشریف می آورند تا تمرین ها را انجام بدهند و من دو سه تمرین آخر را با گروه ارکستر انجام می دهم تا درنهایت برای رهبری ارکستر آماده باشم.

وظایف دولت

او که در کارنامه درخشانش اپرا های مشهوری، چون اپرای شمس و مولانا را نیز دارد، می گوید: باید دولت از هنرمندان حمایت کند تا آن ها بتوانند حرف خود را به جهان برسانند. وقتی هنرمند حمایت نگردد نمی تواند انگیزه داشته باشد. وضع برخی از هنرمندان خوب نیست و دولت باید بتواند زندگی آن ها را تأمین کند و یاری کند تا آثار ایرانی به جهان برسد و پیام صلح ایرانیان را مردم جهان بشنوند.

حالا می تواند نقاش، شاعر یا نویسنده و آهنگساز باشد. هرکسی با هنرش می تواند فرهنگ ایرانی را به جهانیان معرفی کند. من سعی می کنم از نمایش ها و آثار هنرمندان ایرانی دیدن کنم، چون به نظرم این هنرمندان با این امکانات محدود فداکاری می نمایند. زندگی اکثر هنرمندان ما تأمین اقتصادی نشده، ولی با عشق و علاقه به فرهنگ ما خدمت می نمایند. این هنرمندان جوان فوق العاده هستند و باید از آن ها حمایت کرد. من از کار آن ها لذت می برم .

سفیر صلح ایران

لوریس چکناواریان با اعلام این که به عنوان سفیر صلح ایران در سازمان ملل معرفی شده است، می گوید: این خبر هنوز به طور رسمی اجرا نشده و فعلا طرحش داده شده و مکاتباتی درحال انجام است تا سازمان ملل این پیشنهاد را تأیید کند و بعد از آن برنامه ریزی خواهم کرد تا بتوانم پیام صلح ایرانیان را به جهان اعلام کنم و به عنوان نماینده ایران بتوانم سفیر خوبی در معرفی کشورم به جهان باشم .

منبع: برترین ها

به "لوریس چکناواریان؛ خالق سمفونی صلح و هنر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوریس چکناواریان؛ خالق سمفونی صلح و هنر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید