نگرانی از بارش زودهنگام پاییزه در اهواز

به گزارش حمایت از تولید ملی، سیدعلیرضا شریفی - اهواز- خبرنگار: اکنون در دومین ماه از فصل تابستان قرار داریم اما برنامه ریزی های حوزه بهداشت خوزستان به پاییز و مسائل تنفسی پس از باران های پاییزه معطوف شده است.

نگرانی از بارش زودهنگام پاییزه در اهواز

از سال 92 به بعد مشکل جدیدی در خوزستان، به خصوص شهر اهواز، به نام باران های آلوده یا باران های اسیدی پدیدار و تا سال 95 فرضیه های مختلفی درباره آن مطرح شد. در سال 95 دانشگاه علوم پزشکی اهواز خاطرنشان کرد که عامل حملات تنفسی را در خوزستان پس از باران های پاییزه کشف نموده و گرده افشانی درختان کنوکارپوس عامل آلودگی باران های اهواز و حملات تنفسی است. در آن سال و همچنین سال 96 ادعا شد که با هرس کنوکارپوس میزان حملات تنفسی در اهواز پس از بارش های پاییزه کاهش پیدا نموده است، اما افزایش آمار حملات تنفسی در سال 97 سبب شد که بعضی از کارشناسان در صحت تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اهواز تردید نمایند.

  • ضرورت ازسرگیری تحقیقات

یک کارشناس فضای سبز در این باره به حمایت از تولید ملی می گوید: نگاهی به نخستین بارش های پاییزه از سال 92 تا 97 نشان می دهد که هرچه زمان وقوع نخستین بارش پاییزه زودتر باشد، میزان حملات تنفسی بیشتر است. علی زمانی اصل می افزاید: در سال های 95 و 96 نخستین بارش پاییزه در اواخر آبان ماه و اوایل آذرماه رخ داد و همین موضوع سبب شد که میزان حملات تنفسی کاهش پیدا کند. اما در سال 97 که نخستین بارش پاییزه در مهرماه به وقوع پیوست و بارش ها در سایر روزهای فصل پاییز ادامه پیدا کرد، میزان حملات تنفسی افزایش یافت.

وی بیان می نماید: بنده معتقدم که گرده افشانی کنوکارپوس عامل آلودگی باران های پاییزه در اهواز نیست چراکه پیش از این هم گرده افشانی کنوکارپوس انجام می شد و ما شاهد حملات تنفسی نبودیم. این کارشناس فضای سبز می گوید: به نظر بنده تحقیقات درباره باران های آلوده و بروز حملات تنفسی در افراد مستعد بیماری پس از نخستین باران پاییزی باید ازسر گرفته گردد تا با حضور کارشناسان به نتایج دقیق تری دست پیدا کنیم.

  • از توسعه کشت کنوکارپوس شاکی هستیم

دانشگاه علوم پزشکی اهواز اما معتقد است که تحقیقات انجام شده در این حوزه دقیق بوده و پس از آنالیز همه نظریه ها، آلودگی باران های پاییزه به دلیل گرده افشانی کنوکارپوس ها به اثبات رسیده است. رئیس اندیشگاه معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز در این باره می گوید: کنوکارپوس گیاه بومی کشور آمریکاست که کشت آن در سال های اخیر در خوزستان و اهواز توسعه یافته است. غلامرضا گودرزی با بیان این که در اهواز گل دهی گیاه کنوکارپوس در 2 فصل پاییز و بهار مشاهده شده است، ادامه می دهد: در پاییز به دلیل این که حداکثر اختلاف ارتفاع اختلاط در جو کاهش می یابد و آلاینده ها تغلیظ می شوند، گل دهی کنوکارپوس نسبت به بهار بیشتر می گردد.

وی بیان می نماید: سیستم بهداشت و درمان از توسعه کاشت گیاه کنوکارپوس شاکی است. در سال های گذشته دانشگاه علوم پزشکی اهواز حدود 50 هزار نفر را در پی مسائل تنفسی پاییز تحت پوشش قرار داد و بار اقتصادی زیادی به دانشگاه تحمیل شد. رئیس اندیشگاه معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با تاکید بر لزوم تنوع بخشی به کاشت گیاه می گوید: برای تنوع بخشی گیاهی باید شورای عالی باغبانان یا فضای سبز با حضور اساتید دانشگاه چمران تشکیل و کار علمی انجام گردد. همچنین باید آسیب شناسی انجام بگیرد و همه جوانب در نظر گرفته گردد.

  • نگرانی از بارش های پاییزی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز با اشاره به لزوم برنامه ریزی دستگاه های ذی ربط برای هرس درختان کنوکارپوس اظهار می نماید: نگرانی ما از این است که بارندگی پاییز سال جاری زودتر از سال های پیش رخ دهد. ایرج نظری می گوید: باید گزارش های هواشناسی در این باره آنالیز گردد که آیا بارندگی زودتر رخ می دهد یا خیر تا اگر قرار است بارندگی زودتر رخ دهد، هرس درختان هم زودتر انجام گردد. وی ادامه می دهد: بعضی از مراکز، دستگاه ها و نهادها که محدوده اداری بزرگی دارند، باید کنوکارپوس ها را هرس نمایند، اما متاسفانه بعضی از آنها - مثل دانشگاه شهید چمران - اقدامات خوبی در این زمینه انجام نمی دهند.

نظری بیان می نماید: با این که ثابت شده است که هرس درختان در کاهش ایجاد مسائل تنفسی بعد از بارندگی فصل پاییز تاثیرگذار است، اما همچنان می بینیم که بعضی دستگاه ها در این زمینه اقدام خوبی انجام نمی دهند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز می افزاید: بارها اعلام نموده ایم که درختان کنوکارپوس باعث زیبایی شهر اهواز شده اند، اما عوارضی هم داشته اند و اگر هرس شوند، مشکل تا حدی برطرف خواهد شد.

  • کنوکارپوس؛ عامل اصلی مسائل تنفسی

همچنین، استاندار خوزستان در مورد هرس کنوکارپوس به منظور پیشگیری از بروز مسائل تنفسی در فصل پاییز می گوید: شهرداران باید برای بارش های مهرماه آماده شوند. غلامرضا شریعتی می افزاید: سال 96 در آبادان در زمینه هرس کنوکارپوس کوتاهی شد و شاهد ایجاد مسائلی در این زمینه بودیم. بنابراین سال جاری باید هرس کنوکارپوس ها به صورت جدی در دستور کار قرار بگیرد و این گونه نباشد که هر کس تصمیم خود را عملی کند. وی بیان می نماید: سیاست کلی خوزستان و نتیجه حاصل شده در شورای سلامت استان این است که درختان کنوکارپوس عامل مسائل تنفسی در فصل پاییز هستند و باید هرس شوند.

منبع: همشهری آنلاین

به "نگرانی از بارش زودهنگام پاییزه در اهواز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از بارش زودهنگام پاییزه در اهواز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید