سیمای شهر زیر ذره بین

به گزارش حمایت از تولید ملی، مهدی علیپور: چرا شهری از نظر عده ای از مردم خوب، دلنشین و زیبا به نظر می رسد و یا برعکس آشفته، مبهم و زشت جلوه می نماید؟

سیمای شهر زیر ذره بین

حقیقت این است که مردم شهر را به وسیله کالبد فیزیکی نمایان آن، نماهای ساختمان هایش و هماهنگی آنها با یکدیگر، راه های شهری و مسیرهای عبوری سواره و پیاده آن، میدان ها، فضاهای عمومی و باز شهری، فلکه ها، چهارراه ها، سه راهی ها، نشانه های شهری همچون بناهای یادمانی شهر، مجسمه ها، آبنماها، ساختمان های شاخص، فضاهای سبز و... می شناسند. بنابراین به طور خلاصه می توان گفت آنچه سبب می گردد در ذهن مردم، شهری زشت یا زیبا، جذاب یا غیردلنشین جلوه کند، مفهومی است که در شهرسازی سیمای شهر نامیده می گردد. به عبارت ساده تر مردم یک شهر را با کیفیت آن می شناسند نه کمیتآن. از طرف دیگر باید پرسید که اصولاً هدف از شهرسازی و ابزارهای آن که تهیه طرح های جامع، تفصیلی و اجرایی شهری و... هستند چیست؟ گرچه در این ارتباط نظرات مختلف وگاه متضادی بین متخصصان و کارشناسان حوزه مسائل شهری وجود دارد اما همگی آنان بر یک اصل اتفاق نظر دارند: افزایش کیفیت شهرها و ارتقای کیفی محیط زیست انسان ها.

اما شواهد امر نشان می دهد که در پایتخت و به ویژه مناطق1، 2 و3 کالبد فیزیکی چندان از هماهنگی و شکل خاصی تبعیت نمی کند. مواردی چون چهره ناخوشایند ساختمان سازی و بلند مرتبه سازی بی رویه در منطقه، به هم ریختگی بافت های مسکونی، ساخت وسازهای تقلیدی بدون الگوی صحیح و قابل قبول، خارج شدن از اصول و ضوابط سنتی و نوین در کاربرد مصالح و استفاده صحیح از آن و عدم رعایت سبک سازی در ساخت وسازها و امثال آن مؤید سهل انگاری های ما به عنوان شهروندان از طرفی، معماران از سوی دیگر و سازمان های ناظر در این باره است. خوشبختانه شهرداری های پهنه شمالی پایتخت با علم به این موضوع، نظارت مستمر و دقیقی را بر روند ساخت وسازها شروع نموده اند و نوع معماری و نمای ساختمان ها را زیر ذره بین دارند. به نظر می رسد باید در سند توسعه کلانشهری همچون تهران ارتقای سیمای شهری و بهبود آشفتگی های بصری در دستور کار قرار بگیرد تا پایتخت در نظر ساکنانش شهری مطلوب، زیبا و دلنشین جلوه کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "سیمای شهر زیر ذره بین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیمای شهر زیر ذره بین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید